Home UZAYONOMİ SPACEX ROKETİ İNİŞ PİSTİNİ ISKALAYIP SUYA ÇAKILDI
UZAYONOMİ - 18 Şubat 2020

SPACEX ROKETİ İNİŞ PİSTİNİ ISKALAYIP SUYA ÇAKILDI

SpaceX, 60 yeni internet uydusunu yörüngeye yerleştirdi. Toplam uydu sayısı 300 oldu. Ama sonu tatsız bitti.

Takip etmeyenler için özetleyelim: Uzay insanı milyarder Elon Musk üç kanattan uzaya uçuyor. SpaceX, Elon Musk’ın uzay taşımacılık şirketi… Starlink, Dünya’nın internetine göz diken Elon Musk’ın yörüngeye yerleştirdiği internet uydu sistemi… Falcon da uzay masraflarını kısmak için Elon Musk’ın fırlatıldıktan sonra yeniden Dünya’ya indirilen, daha sonra yeniden kullanılabilen füzesinin ismi…

24 SAATLİK ERTELEME SONRASI

İşte fırlatılış anı…

Kısa açıklama sonrası haberimiz geçelim… Elon Musk 60 yeni Starlink uydusunu yörüngeye yerleştirdi. Yörüngede artık 300 uydusu var. Kötü haber ise, dönüş yolunda yaşandı. Falcon füzesi, iniş pistini ıskalayıp suya çakıldı.

Görüntü: SpaceX.

Kaseti başa saralım… SpaceX’e ait Falcon 9, Florida’daki Cape Canaveral Uzay Üssü’nden fırlatıldığında ortalık toz duman oldu. Hava muhalefetinden sonra 24 saatlik ertelemenin ardından havalanan Falcon 9, SpaceX’in 80’inci uçuşu olarak tarihe geçti.

‘Yukarı’dan Dünya’ya bakış…

“PARÇALANMADI, DENİZE TEK PARÇA OLARAK DÜŞTÜ”

Starlink uydularının yörüngeye yerleştirilmesinden sonra Dünya’ya dönüşte aksilik yaşandı. Atlantik (Atlas) Okyanusu’na konulan ve “Of Course I Love You” (Tabi ki Seni Seviyorum) adlı platforma iniş yapması beklenen Falcon 9, minik bir sapma ile suya düştü. 

SpaceX mühendislerinden Jessie Anderson “Ne yazık ki indiremedik. Ancak iniş ‘yumuşak’ oldu. Hemen platformun yanına düştü. Tek parça olduğunu düşünüyoruz” dedi.

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: UZAY TURİZMİ, ZENGİNLERİN DÜNYA’DAN KAÇMA BAHANESİ Mİ?

‘İNSANLAR, ELON MUSK’IN UYDULARINI UFO SANIYOR’

“ELON MUSK SUSMA! BU, UFO MU?”