Home UZAYONOMİ SPACEX’TEN BLUE ORIGIN’E YAYLIM ATEŞİ
UZAYONOMİ - 28 Ekim 2019

SPACEX’TEN BLUE ORIGIN’E YAYLIM ATEŞİ

SpaceX'in Başkanı, rakipleri Blue Origin ve sahibi Jeff Bezos'a saldırdı: "Bizden 2 yıl önce kuruldular, ancak daha yörüngeye ulaşamadılar."

Uzaya çıkmadan Dünya’nın iki milyarderi arasında ‘Uzay Savaşları’ başladı… Bir tarafta 110.2 milyar dolarlık şahsi servetiyle Dünya’nın en zengin insanı olan Amazon’un sahibi Jeff Bezos… Diğer tarafta 21.1 milyar dolarlık servetiyle adından söz ettiren milyarder Elon Musk… Elon Musk’un uzay taşımacılık şirketi Space Exploration Technologies’in (SpaceX) Başkanı Gwynne Shotwell, New York’ta katıldığı bir yatırım zirvesinde rakipleri olan Jeff Bezos’un Blue Origin şirketini hedef aldı.

“HER YIL MİLYARLARCA DOLAR BEDAVA PARA ALIYORLAR”

Gwynne Shotwell için “SpaceX’i ayakta tutan kadın” deniyor.
SpaceX’in Başkanı ve aynı zamanda COO’su olan Gwynne Shotwell şunları söyledi: “Bizim roketlerimiz birçok mekiği havalandırdı, Jeff Bezos’unkiler ortada yok. Onların şirketi bizden 2 yaş büyük ancak yörüngeye ulaşamadılar. Ayrıca şirket, Jeff Bezos’tan her yıl milyarlarca dolar bedava para alıyor. Tonlarca para alıyorlar, buna karşılık çok bir şey yaptıkları yok.”

“İNTERNET UYDU YARIŞINDA DA BİRKAÇ YIL GERİDELER”

SpaceX ile Amazon’un uzay taşımacılığı dışında çarpıştıkları bir diğer konu da internet uyduları konusu… Elon Musk’un SpaceX’i geçtiğimiz Mayıs ayında 60 Starlink uydusunu fırlatıp yörüngeye oturttu. Ancak Jeff Bezos’un internet uydu projesi olan Kuiper, neler yapacaklarını daha yeni açıkladı. Bu konuya da değinen SpaceX Başkanı Gwynne Shotwell, Amazon’un sahibi Jeff Bezos için “İnternet uydu yarışında da birkaç yıl arkamızda” ifadesini kullandı.

GWYNNE SHOTWELL KİMDİR?

Gwynne Shotwell, 1963 yılında, Amerika’nın Illınois eyaletinde küçük bir bölge olan Evanston’da dünyaya geldi. Otomotiv sektörüyle iş hayatına atıldı. Ancak kariyerinde direksiyon kırıp 1988’de Aerospace Corporation’da çalışmaya başladı. 10 yıl boyunca elde ettiği uzay teknolojileri deneyimi sayesinde 1998’de düşük maliyetli roketler üreten Microcosm Incorporation’da uzay sistemi departmanına müdür oldu. 2002 yılında, Elon Musk’ın çağrısıyla, iş geliştirme departmanının başkan yardımcısı olarak SpaceX’e katıldı.

“SPACEX’İ AYAKTA TUTAN KADIN”

2018’de Forbes’un Dünyanın En Etkili Liderleri listesinde 42’inci olan Gwynne Shotwell, SpaceX’e girdiği yıl şirketin 11’inci üst düzey yöneticisiydi. Şirket sahibi ve CEO’su Elon Musk’u “Olmaz” denilen şeylere ikna edip, o şeyleri de yapmasıyla ünlendi. Lakabı “SpaceX’i ayakta tutan kadın.” Şirket bugün 6 bin çalışanı ve 12 milyar dolarlık değere ulaştıysa kesinlikle aslan payı Gwynne Shotwell’indir.

Fotoğraf: Twitter, Youtube

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: MUSK’TAN BEZOS’A: ‘SAÇMA’

‘ASTRONOTLAR, MÜSLÜM VE BEN FERO DİNLESİN’

ÖZEL SEKTÖRE ÇAĞRI: “AY’A İNSAN GÖTÜRÜN, 2 MİLYAR DOLARI KAPIN.”