Home UZAYONOMİ TRUMP: “ABD, AY’DA MADENCİLİK YAPACAK”
UZAYONOMİ - 10 Nisan 2020

TRUMP: “ABD, AY’DA MADENCİLİK YAPACAK”

ABD Başkanı Donald Trump'ın iki gün önce imzaladığı "İlk uzay kolonisi" emrinin "Ay'da madencilik faaliyetleri"ni de içerdiği ortaya çıktı.

Dünya koronavirüsle savaşırken; ABD’de ölü sayısı 14 bine ulaşırken; ABD Başkanı Donald Trump kaşla göz arasında “Star Wars”u (Yıldız Savaşları) başlattı. Donald Trump iki gün önce ABD’nin Ay üssü kurmasına izin veren belgeyi imzalamıştı. 13 sayfalık belge, Amerika’ya “tüm Dünyalıların malı” olan Ay’da üs kurup, astronotların yaşamalarını “hak tanıyordu.”

ASTEROİTTE DE MADENCİLİK

Ancak Donald Trump’ın “gizli hedefi” iki gün sonra ortaya çıktı. ABD Başkanı bu belgeyle Dünya’ya resti çekti: “Amerika, Ay’da ve asteroitlerde madencilik yapacak.” Belge, “Uzayda yapılacak tüm faaliyetler, uluslararası kanunlara uymak zorunda” diyen 1979 Ay Anlaşması’na karşı…

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: LinkedIN, FACEBOOK, PİNTEREST

Bakın belge ne diyor: “Amerikalıların dış uzaydaki kaynakların kullanımı, ticari keşfi ve geliştirme hakkı olmalıdır.” Ulusal Uzay Konseyi’nden Scott Pace de belgeyi savundu: “Amerika Ay’a ve Mars’a yolculuğa hazırlanırken; bu belge ABD’nin su ve mineraller gibi uzay kaynaklarının kullanımı politikasını göstermektedir.”

RUSYA: “UZAYI ÖZELLEŞTİRECEK”

Tabii ki fiili durum, Rusya’yı pek de memnun etmedi. Moskova yönetimi, Washingon’u uzayı özelliştirme çabasında olmakla suçladı. Rusya Uzay Ajansı Roscosmos direkt Donald Trump’ı hedef aldı: “Diğer gezegenlerde gücü eline almak istiyor. Dış uzayı keşifle diğer gezegenlerde toprak sahipliğine soyunmak, ülkeler arasındaki verimli işbirliğini zora sokar.” Amerikan basını ise Donald Trump’un bu belgeyi Kasım seçimlerinde koz olarak kullanacağını savunuyor.

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: TWİTTER, instagram, YOUTUBE

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: İŞTE EVRENDEKİ EN TUHAF ÜÇ ŞEY

“JÜPİTER’İN UYDUSUNDA AHTAPOTUMSU UZAYLILAR VAR”

TRUMP ‘İLK UZAY KOLONİSİNİN KURULMASI’ EMRİNİ İMZALADI