Home UZAYONOMİ TÜRKİYE, DÜNYA’DAKİ 10 RÜZGÂR ÜLKESİNDEN BİRİ OLDU
UZAYONOMİ - 8 Nisan 2020

TÜRKİYE, DÜNYA’DAKİ 10 RÜZGÂR ÜLKESİNDEN BİRİ OLDU

Ember’in Global Electricity Review 2020 raporuna göre, 2019’da dünyadaki 10 rüzgâr ülkesi arasına Türkiye de girdi.

İklim danışma kuruluşu olan Ember, küresel elektriğe dair 2020 değerlendirmelerini ve geçen yılın sonuçlarını raporladı. Rapora göre, Dünya’daki rüzgâr ve güneş enerjisi üretimi artış gösterirken Türkiye de Dünya’daki ilk 10 rüzgâr ülkesi arasında gösterildi. Avrupa’nın elektrik üretimini kömürden rüzgâra ve güneşe çevirdiğini belirten Ülke Enerji Genel Müdürü Ali Aydın, ülkemizin rüzgâr enerjisini memleket meselesi olarak görmesinin gelecek adına önemli kazanımlar sağlayacağını aktarıyor.

KÖMÜR YAKITLI ELEKTRİK ÜRETİMİ DÜŞÜYOR

Küresel çapta 1990’dan beri en büyük düşüşünü yaşayan kömür yakıtlı elektrik üretimi, 2019 yılında %3 düşüş sağladı. Bu düşüşün nedenleri arasında ise rüzgâr ve güneş enerjisinin yükselişi, Paris İklim Anlaşması ve ekonomik sebepler bulunuyor. Rapora göre, kömürden sağlanan elektrik üretiminin %87’sinden 10 ülke sorumlu bulunuyor. Diğer taraftan ise rüzgârın yükselişi devam ediyor. Rüzgâr enerjisi 2019’da 1.240 TWh’den 1.404 TWh’ye yükseldi. Dünya elektriğinin %5,44’ünü tek başına rüzgârın karşıladığını hatırlatan Ali Aydın hem iklim hem de ekonomik gelecek adına rüzgârın yükselişinin sürdürebilirliğinin önemli olduğunu belirtiyor. Rüzgârdaki yüksek büyümenin devamlılığının ülkelerin hem yaklaşımlarına hem de ekonomik kaygılarına da bağlı olduğunu aktaran Aydın, büyümeyi devam ettirebilmek için tüm bölgelerde uyumlu bir çabanın olması gerektiğini ve düşük fiyat politikasına devam edilmesi gerektiğini aktarıyor.

TÜRKİYE, ARKASINA RÜZGARI ALIYOR

Yayınlanan raporda dünyadaki rüzgârdan elde edilen TWh’lere göre, ilk 10 rüzgâr ülkesi açıklandı. Dünyadaki 10 rüzgâr ülkesi sıralamasında birinciliği 405,7 TWh ile Çin alırken Türkiye; geçen yıl rüzgâr enerjisinden elde ettiği 21,3 TWh ile 10. sırada yer aldı. WindEurope 2019 raporunda da kurulu rüzgâr gücünde Avrupa’da 7. sırada bulunan Türkiye’nin rüzgârını arkasına aldığını aktaran Ali Aydın, 10 yıl öncesine kadar çok gerilerde olunan rüzgâr enerjisi alanında şimdilerde önemli gelişmişlik göstermenin her şartta çalışmaya bağlı olduğunu dile getiriyor. Özellikle devlet tarafından desteklenmenin, yatırımcıların ülkeye getirilmesinde önemli bir adım olduğunu aktaran Aydın, rüzgâr enerjisinde uzman insan kaynağına ve teknolojik gelişmelere yapılan yatırımlarında Türkiye’nin rüzgârını daha sert estirdiğine dikkat çekiyor.

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: YOUTUBE, LinkedIN, TWITTER, FACEBOOK, instagram

RÜZGAR ENERJİSİ MEMLEKET MESELESİ

Gelecekte temiz bir çevreye ve iklime ancak temiz enerji ile ulaşılabileceğinin altını çizen Ali Aydın; rüzgâr enerjisinin Türkiye için memleket meselesi olduğunu belirterek daha çok desteklenmesi gerektiğini aktarıyor. Özellikle ekonomik açıdan da dışarıya bağlı elektrik ithalatını azaltmada önemli rol oynayan rüzgâr enerjisinde devlet desteğinin devam etmesi gerektiğini belirten Aydın, YEKDEM gibi yatırımcıya ve üreticiye önemli destekler sağlayan projelerin ülkemiz enerjisine, geleceğine ve ekonomisine ciddi yardımlar sağlayacağını ifade ediyor.

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: RÜZGAR ENERJİSİNİN 7 FAYDASI

“TÜRKİYE YÜKSEK RİSK TAŞIYAN ÜLKELER ARASINDA”

MARS’IN KUZEY KUTBUNDAKİ FIRTINANIN FOTOĞRAFI