Home UZAYONOMİ “TÜRKİYE’DE OYUN PAZARI 1 MİLYAR DOLARI BULDU”
UZAYONOMİ - 4 Şubat 2020

“TÜRKİYE’DE OYUN PAZARI 1 MİLYAR DOLARI BULDU”

İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Dijital Oyun Tasarımı Bölümü Başkanı Nuri Kara oyun sektörünü anlattı.

İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Dijital Oyun Tasarımı Bölümü, bağımsız oyun geliştiricileri ve üniversite öğrencilerini bir araya getirerek projeler yaratılmasını sağlamak amacıyla ‘Global Game Jam’i düzenledi. Etkinlikte konuşan BİLGİ Dijital Oyun Tasarımı Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Nuri Kara, 81 milyon nüfuslu ülkemizde büyük bir çoğunluğu mobil olmak üzere 32 milyonu aşkın oyuncu bulunduğunu vurguladı:

‘HYPER CASUAL’DE BÜYÜK İVME VAR’

“Oyun sektöründeki ivmelenme 2020 itibariyle devam ediyor. Dünya’da yaklaşık 150 milyar dolarlık bir pazar var. Türkiye oyun sektöründe de bağımsız geliştiricilerin ve oyun yazılım firmalarının sayısı her geçen gün artıyor. Türkiye’de 2020 itibariyle oyun pazarı 1 milyar doları buldu. Özellikle mobil oyunların hyper casual kategorisinin büyüme ivmesi devam ediyor.”

“Farklı gelir paylaşım modelleriyle de Türkiye’deki düşük bütçeli oyun firmaları oyunlarını uluslararası alanda pazarlama fırsatı bulabiliyor. 2020 yılında da akademi ve sektör işbirliklerini artırmayı hedefleyen çalıştaylar, seminerler ve Game Jam etkinlikleri ile alana katkı vermeyi sürdüreceğiz.”

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: ADAM OLACAK ÇOCUK! 9 YAŞINDA 30 MOBİL OYUN YAZDI

TÜRKİYE’DE TWİTTER’DA EN ÇOK KONUŞULAN 5 OYUN

ÖN SİPARİŞTE EN ÇOK İLGİ GÖREN OYUN: VAMPIRE THE MASQUERADE