Home UZAYONOMİ UZAY HAVA DURUMUNU AIRBUS BİLDİRECEK
UZAYONOMİ - 2 Ağustos 2019

UZAY HAVA DURUMUNU AIRBUS BİLDİRECEK

Avrupa ile Çin'den dev uzay anlaşması: Uzay hava durumunu inceleyecek uyduyu Airbus üretecek.

Hazırlayan: Eren Selçuk

Uzay araştırmalarında önemli bir anlaşmaya imza atıldı. Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ile Çin Bilim Akademisi (CAS) arasındaki işbirliği kararı alındı. ESA ile CAS arasındaki ortaklığın merkezinde ise Avrupalı uçak üreticisi Airbus olacak.

HEDEF MANYETİK ALANI ÇÖZMEK

Yapılan açıklamaya göre Avrupa ile Çin arasındaki anlaşma kapsamında fırlatılacak SMILE isimli bir uyduyu Airbus yapacak. Söz konusu işbirliği ESA ile CAS arasında 2003 ile 2008 arasında başarılı olan Double Star çalışmasının devamı niteliğinde olacak. 64 milyar Euro’luk gelirin yanısıra 134 bin çalışanı ile havacılık, uzay ve bunlarla ilişkili servislerde öncü olan Airbus şirketinin üreteceği SMILE isimli uydu, uzaydaki hava durumunun daha iyi anlanmasını sağlayacak.

Uzay bilimciler, SMILE aracılığıyla Dünya’ya iletilecek veriler sayesinde Dünya’yı koruyan manyetik kalkan olan manyetosfer hakkında daha detaylı bilgilere ulaşmayı hedefliyor.

GÜNEŞ FIRTINALARINI BİLDİREBİLİR

Airbus Uzay Sistemi Birimi Başkanı Fernando Varela, yeni proje hakkında “Günümüzde Dünya’daki hava durumunu öngörebilecek kapasitedeyiz. SMILE ile de Dünya’nın etrafındaki uzay hava durumunu anlamak istiyoruz. Kim bilir belki bir gün SMILE bize tehlikeli Güneş fırtınaları hakkında önceden datalar gönderebilir” dedi.

 

FOTOĞRAF: ESA