Home UZAYONOMİ UZAY İSTASYONUNDA AYAKKABI TESTİ!
UZAYONOMİ - 15 Kasım 2019

UZAY İSTASYONUNDA AYAKKABI TESTİ!

adidas, NASA’nın geliştirdiği teknolojilerin desteğiyle zorlu uzay koşullarında ayakkabı inovasyonunu test eden ilk marka olacak.

Uzay inovasyonunda tarihi sportif imza… Taraflardan biri ünlü ayakkabı markası adidas… Diğeri Uluslararası Uzay İstasyonu (UUİ) ABD Ulusal Laboratuvarı… Bir diğeri de Uzayda Bilim Geliştirme Merkezi CASIS… adidas inovasyon, bireyin performansı ve sürdürülebilirlik konularındaki sınırları keşfetmek isteyecek, programı Uzayda Bilim Geliştirme Merkezi CASIS yönetecek.

“BİLİNMEZİN KEŞFİ İÇİN UZAY İDEAL ORTAM”

UUİ Ulusal Laboratuvarı’nın ve NASA’nın geliştirdiği teknolojilerin desteğiyle adidas, zorlu uzay koşullarında ayakkabı inovasyonunu test eden ilk marka olacak. adidas’ın sevilen Boost teknolojisi, yerçekiminin müdahalesi olmadan test edilmek üzere planlandı. Bu sistemin mevcut ürünlerin performansını ve rahatlığını etkileyip yeni ürünlerin inovasyonunu artırabileceği düşünülüyor.

Konuyla ilgili olarak Uluslararası Uzay İstasyonu ABD Ulusal Laboratuvarı Program ve Ortaklıkları Başkan Yardımcısı Christine Kretz “Uzayın eşsiz koşulları, bilinmezin keşfedilmesi için ideal ortamı sağlar. Örneğin mikro yerçekimi, olaya müdahil olan hava akışı ve topu yerinde tutan dış destekler olmadan dönen bir topun davranışı gibi belirli deneyleri gözlemleyebileceğimiz tek koşuldur. Bazı değişkenler üzerinde kontrol sahibi olmak, Dünya’da mümkün olmayan bilgileri toplamamıza izin veriyor” diye konuştu.

adidas Marka Stratejisi Başkan Yardımcısı James Carnes ise bu benzeri görülmemiş işbirliğini şu şekilde anlattı: “Uluslararası Uzay İstasyonu ABD Ulusal Laboratuvarı ve dünyanın en gelişmiş tesislerden biri olan CASIS ile çalışmak adidas’ın performans inovasyonunda yeni standartlar oluşturmasına yardımcı olacaktır. Bu ortaklık sadece spor performansında birlikte iyileştirmeler yapmamızı değil, aynı zamanda adidas’ın sürdürülebilirlik konusundaki özel çabalarına da uygulanabilecek süreçleri ve tasarımı araştırmamızı da sağlamaktadır.”

TESTLER 2020’DE BAŞLAYACAK

adidas, Boost orta taban teknolojisini ve ayakkabılarını, gelecekteki SpaceX kargo görevinde olacak olan UUİ Ulusal Laboratuvarı’na gönderecek, testler de 2020’de başlayacak. İstasyondaki astronotlar, bilim insanlarının teorik olarak ayakkabının performans ve konforunu optimize edebileceği teorisiyle, farklı partikül büyüklüklerine sahip bölgeleri olan Boost orta tabanlarını üretmenin mümkün olup olmadığını ortaya çıkarmak için Dünya’nın yer çekimi etkisi olmadan kimi deneyler gerçekleştirecekler.

ASTRONOT ANTREMANLARI SPORCULARA ÖRNEK OLACAK

Gelecekteki aşamalarda adidas uzay istasyonunu kullanırken kişinin performansı ve sürdürülebilirlik gibi unsurlar konusunda araştırma yapmayı planlıyor. adidas, astronotların en zorlu koşullara dayanabilmesi için geliştirilen yorucu fiziksel antrenman düzeninden gelen bilgileri sporcular için uygulanabilir hale getirilmesini sağlayacak. Uzay, bu anlamda zorlu koşullarda ve kapalı ortamlarda materyal kullanımı ve değerini en üst düzeye çıkarmak için en uygun test alanını sunuyor. adidas LOOP CREATION PROCESS’in dairesel üretimine uygulanan uzay istasyonu üzerine yapılacak araştırmaların, Dünya üzerinde uygulanan sürdürülebilir oluşum ve yeniden yaratma yöntemlerinin geliştirilmesine de yardımcı olması amaçlanıyor.