Home UZAYONOMİ UZAY ŞARABI İÇMEYE NE DERSİNİZ?
UZAYONOMİ - 8 Kasım 2019

UZAY ŞARABI İÇMEYE NE DERSİNİZ?

Uluslararası Uzay İstasyonu'na bu hafta 12 şişe şarap gönderildi. Testler yapılacak, amaç yerçekimsiz ortamda şaraba neler olduğunu görmek.

Avrupalı teknoloji start-up’ı Space Cargo Unlimited bu hafta Uluslararası Uzay İstasyonu’na bir düzine şarap gönderdi. Tabi, bu şaraplar astronotlar Dünya manzarasına karşı şaraplar içsinler diye yollanmadı! Tamamen bilimsel nedenlerden gitti şaraplar…

ŞARAPLAR 1 YIL UZAYDA KALACAK

Hedef, yerçekimsiz ortamın ve uzaydaki radyasyonun şarabın tadımını değiştirip değiştirmeyeceği, değiştirirse ne kadar değiştireceğini öğrenmek ve bu bilgilerden yola çıkarak uzayda şarap üretimi üzerine fikir sahibi olmak.

Bu yakın bir zamanda uzay şarabı içebileceğimiz anlamına mı geliyor? Uzmanların yorumu şöyle: “Kesinlikle tadı değişecektir. Ancak bunu ancak testlerden sonra, yani 12 ay sonra şaraplar Dünya’ya geri gönderildikten sonra söyleyebileceğiz.”

DÜNYA ŞARAPLARI İLE KARŞILAŞTIRILACAK

Şirket aynı zamanda Dünya’da 12 şarabı özel olarak 18 derecelik ortamda saklayacak. Uzay şarapları Dünya’ya gönderildikten sonra da uzmanlar şarapları karşılaştıracak. Deneylerin yeni tatlar peşinde olan şarap üreticileri için de fikir vermesi açısından önemli olduğu düşünülüyor.

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: MARS’TA İTALYAN LOKANTASI AÇMA FIRSATI!

MARUL, UZAY YOLCULUKLARINI NASIL ETKİLER?

AY VE MARS TOPRAĞI TARIMA UYGUN!