Home UZAYONOMİ UZAY ŞİRKETLERİ 5G’YE YATIRIM YAPIYOR
UZAYONOMİ - 28 Ekim 2019

UZAY ŞİRKETLERİ 5G’YE YATIRIM YAPIYOR

Space.com: "SpaceX’den Amazon’a kadar birçok firma, ekstra bant genişliği taşıyabilen çok sayıda uyduyu aktif kılmaya hazırlanıyor."

Hazırlayan: Mert EZİCİ
Uzay şirketleri 5G teknolojisine büyük yatırım yapıyor. Dünya çapındaki uzay şirketleri cihazlarımıza her zamankinden daha hızlı veri sağlamak istiyor. SpaceX’den Amazon’a kadar birçok firma ekstra bant genişliği taşıyabilen çok sayıda uyduyu aktif kılmaya hazırlanıyor. Dünya’nın dört bir yanındaki hücresel şebeke sağlayıcıları, gelecekte beklenen talebi karşılamak için ekipmanlarını yükseltiyorlar. Bu yeni teknoloji, yeni 5G ağları için geliştiriliyor.

“5G DAHA DA İYİ OLACAK”

Moor Insights & Strategy’den Will Townsend.
Bu teknoloji, Netflix gibi veri akışı yoğun işlemler yapmamızı sağlayan mevcut 4G teknolojisi sonrasında büyük bir sıçrama olarak lanse ediliyor.
Pazar araştırması şirketi Moor Insights & Strategy‘in kıdemli analisti Will Townsend, “5G daha da iyi olacak” dedi ve ekledi: “Kullanıcılar daha az gecikmeyle karşılaşacaklar!”
Gecikme, bir ağ üzerindeki bir alıcıya (bir cep telefonu gibi) bir veri paketini göndermek için geçen süreyi belirtiyor. 4G şebekelerinin yaklaşık 50 milisaniye gecikme süresi vardır ve 5G şebekelerinin 5 milisaniyeden az gecikmeyle 10 kat daha iyi olması bekleniyor.

“MOBİL OYUNCULAR BU TEKNOLOJİYİ BEĞENECEK”

Kıdemli analist Will Townsend, bu teknoloji ile e-postaların “daha hızlı ve cihaz duyarlı” bir deneyim sunacağını söyledi. “Tüketiciler için bu daha hızlı indirmelere ve arabelleğe alınmamış bir video oynatma deneyimine eşit olacaktır” dedi. “Mobil oyuncular da hızlı karşılık vermeyi sağlayan bu teknolojiyi beğenecekler” diye de ekledi. İş uygulamalarının ise 5G ile uzaktan imalattan tele cerrahiye kadar geniş bir yelpazede olacağını ve çevrimiçi yetenekleri birleştiren daha zengin bir perakende deneyimi sunacağını belirtti.
Wii Townsend’e göre 5G daha iyi olacak, mutlu edecek.
5G’nin büyümesi aynı zamanda “Nesnelerin İnternetinin” yükselişine ya da ağa bağlı akıllı cihazların çoğalmasına da katkı sunacak. Halihazırda zaten akıllı buzdolapları, sobalar ve güvenlik sistemleri var ve tüketiciler de kalabalık mobil ağlarda bant genişliğini paylaşan giyilebilir teknolojiler kullanıyor. Bu arada, işletmeler izleme cihazlarını nakliye konteynırları, petrol ve doğal gaz hatları, elektrik jeneratörleri gibi konumlara yerleştirdiler; herbir cihaz izlenen şeyin durumu hakkında gerçek zamanlı bilgi sağlıyor.
Bu bilgi, bir şey aksarsa şirketlerin yanıt vermesini kolaylaştırmak ve üretilen ürünlerle dünyaya ulaşan gönderileri daha iyi takip edebilmek için hazırlanmıştır. Tüm endüstriler, otomotiv (otonom araçların kullanımıyla) ve fabrikalar (kendilerini izleyebilecek üretim hatlarıyla) örneğin bu teknolojiye bağlı cihazların yükselişiyle değişebilir.

5G NE ZAMAN GELİYOR?

Amerika Birleşik Devletleri’nde büyük dört taşıyıcısı -AT&T, Sprint, T-Mobile ve Verizon- bazı metro alanında mobil 5G’yi çoktan başlattı. Will Townsend’in Forbes için yazdığı makaleye göre; temmuz ayı itibariyle Sprint; Atlanta, Chicago, Dallas-Fort Worth, Houston, ve Kansas City’nin bazı bölgelerinde mobil 5G’yi kullandı. Townsend makalesinde yerleştirmenin 2019’un geri kalanından 2020’ye kadar süreceğini de belirtiyor.
Ancak çoğu durumda, eski cihazlarla şebekeye erişilemeyecek. Altyapı ekipmanı yükseltildiğinde, tüketicilerin yeni cep telefonları satın almaları gerekecek. Tercih edeceğimiz markayı dikkatlice kontrol etmemiz tavsiye ediliyor. Will Townsend, Samsung ve Android cihazların 18 ila 24 ay arasında Apple’ın önüne geçeceğini öngörüyor.
5G teknolojisi hızıyla uçuracak.
Kıdemli analist Will Townsend, “yeni hizmetlerin para kazanma potansiyelini gören ve ağları yükseltme amacıyla milyarlarca dolarlık yatırım yapan taşıyıcılar için büyük bir potansiyel var” diye de ekliyor. İş dünyasında, 5G’ye geçmenin en büyük argümanlarından biri “Endüstri 4.0” ya da dördüncü sanayi devrimini ıskalamama isteği. Bu terim genellikle makinelerinde ve ekipmanlarında kablosuz bağlantıya sahip fabrikaları ifade ediyor. Gelişmekte olan yapay zekayı kullanarak, fabrikanın kendi üretim hattını izlemesi ve güvenlik, verimlilik veya diğer ihtiyaçlar için gereken değişiklikleri kendiliğinden yapması amaçlanmaktadır.
Bazı analistler, 5G’nin işsizliği artırabileceğinden endişe duyarken, bazı analistler ise yeni teknolojiyle yeni iş olanaklarının ortaya çıkacağını öngörüyor.

5G’DE HANGİ UZAY ŞİRKETLERİ ÇALIŞIYOR?

Birçok uzay kuruluşu 5G’de trend belirleyici olmak için acele ediyor. Örneğin, SpaceX yaklaşık 12 Starlink internet uydusu başlatmak için onay aldı. (ve son zamanlarda 30 daha fazla çatı katına uygulandı) Mayıs ayında SpaceX , yaklaşık 550 kilometre düşük Dünya-yörüngeli bir rakımda faaliyet gösteren ilk 60 Starlink gemisini aktive etti. (Karşılaştırma için, Uluslararası Uzay İstasyonu Dünya üzerinde yaklaşık 400 km uzaklıktadır.)
OneWeb’in de uydu-internet planları var. Şirket, dünya çapında web erişimini kolaylaştırmak için yaklaşık 650 uydudan oluşan bir takımyıldızı bir araya getirmeyi planlıyor. OneWeb, şubat ayında, Avrupalı fırlatma şirketi Arianespace tarafından sağlanan Soyuz roketinde ilk altı uydu grubunu başlattı. Bu uydular Dünya’yı kutupsal yörüngelerde, yaklaşık 1.2 km yükseklikte yuvarlarlar. Amazon ve Facebook, 5G uydu şebekesini planlayan diğer firmalar arasındadır.

5G’NİN RİSKLERİ NELERDİR?

5G uydularının yörüngede çoğalması, endüstriyi takip edenlerin zihinlerinde birtakım soruları da gündeme getiriyor. Bu sorulardan biri ve belki de en mühimi; teorik olarak büyük yörüngesel enkaza neden olabilecek çarpışma riskinin artmasıdır. Dünya, geçen ay bir Avrupa uydusunun SpaceX Starlink uydularından biriyle potansiyel çarpışmadan kaçınmak için ihtiyati bir manevra yapması ile bu riskten etkilendi bile.
Tüm bu gelen uydularla radyo frekansı girişimi konusunda endişeler var. Özellikle hava uydularının operatörleri, hava tahminlerinde yaygın olarak kullanılan 23.8-gigahertz frekansına yaklaşan bazı 5G frekanslarından endişe duyuyorlar. Popular Mechanics’e göre, bu bant genişliğinde, “atmosferdeki su buharı zayıf bir sinyal veriyor” ve uydular, bölge bulutlu olsa bile atmosferdeki nemi inceleyebiliyor. Bununla birlikte, NASA ve ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi, hava uydularını korumak için Federal İletişim Komisyonu (ABD şirketlerine spektrum frekansları tahsis eden) ile görüşüyor.
Ayrıca, uyduların bolluğunun gökyüzü gözlemlerine engel olacağı endişesi de var. Haziran ayında, Uluslararası Astronomi Birliği (IAU), binlerce uydunun, gece hayvanlarının hayatlarından bahsetmek yerine, karanlık ve uzak nesneleri inceleme yeteneğine müdahale edebileceği konusundaki endişelerini dile getirdi. IAU yetkilileri, “Gece gökyüzüne dağılmış gözüken bu binlerce uydunun etkilerini henüz anlamadık ve iyi niyetlerine rağmen, bu uydu takımyıldızları her ikisini de tehdit edebilir” dedi.
Will Townsend, 5G sağlayıcılarının bu sapkınlıkları çözse de yeni mobil teknolojinin öngörülemeyen etkilerinin olabileceğini söyledi. “Konuya ilişkin örnek: 4G LTE, sürüşü gerçeğe dönüştürmek için gereken yetenekleri getirdi; hiç kimse bu kullanım durumunu gerçekten tahmin etmedi” dedi. Townsend bunu olumlu bir gelişme olarak nitelendirdi, çünkü “milyarlarca dolarlık bir taksi endüstrisini etkiledi ve insanlar için yeni bir gelir fırsatı yarattı.”
Çeviri: Space.com
Fotoğraflar: Freepik, Moor Insights & Strategy
BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: 9 MİLYAR DOLARDAN 38 MİLYAR DOLARA!