Home UZAYONOMİ UZAY TEKNOKENTİ ANKARA GÖLBAŞI’NDA KURULUYOR
UZAYONOMİ - 15 Şubat 2021

UZAY TEKNOKENTİ ANKARA GÖLBAŞI’NDA KURULUYOR

Türkiye'nin Milli Uzay Programı kapsamında, ODTÜ ile beraber, Uzay Teknoloji Geliştirme Bölgesi kuruluyor.

Bilim insanları Türkiye’nin uzay yolculuğuna “ODTÜ Uzay Teknokenti”nde şekil verecek…

Türkiye’nin Milli Uzay Programı kapsamında, ODTÜ ile beraber, yerli ve yabancı yatırımcılara ev sahipliği yapacak Uzay Teknoloji Geliştirme Bölgesi, Ankara Gölbaşı’nda kurulacak.

ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Verşan Kök, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı Milli Uzay Programı’na ODTÜ, İTÜ ve Sabancı başta olmak üzere çeşitli üniversitelerin destek vereceğini ifade etti.

BAĞLANTILI HABER: TÜRKİYE’NİN UZAY ALANINDAKİ İLK İHRACATI 2024’TE ARJANTİN’E

Programın açıklandığı gün, Türkiye Uzay Ajansı, ODTÜ ve ODTÜ Teknokent arasında, Uzay Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nde ortak Ar-Ge ve teknoloji geliştirme çalışmalarının yapılması için iş birliği protokolü imzalandığını hatırlatan Kök, bu kapsamda Türkiye’nin uzay alanındaki ilk ihtisas teknokentinin Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının koordinesi ve ODTÜ’nün öncülüğünde hayata geçirileceğini bildirdi.

70 HEKTARLIK ALAN

Uzay Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nin Gölbaşı’nda kurulacağını belirten Kök, şöyle devam etti:

BAĞLANTILI HABER: ÇİN, KÜTLE ÇEKİMİ DALGALARI İÇİN İKİ UYDU GÖNDERDİ

“Bölgede, uzay teknolojilerinin tüm alt bileşenleri, ticari olarak dünyayla rekabet edebilir şekilde üretilecek. Türkiye’deki ilk ve kendi kategorisinde en başarılı teknokenti kuran ODTÜ de ülke için kritik öneme sahip Milli Uzay Programı’nda yer almak için çalışma yapacak. Milli Uzay Programı ile Türkiye’deki uzay ekosistemini teşvik etmek üzere Gölbaşı’nda kurulacak ODTÜ Uzay Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nde ortak Ar-Ge ve teknoloji projelerinin geliştirilmesine yönelik çalışmaların da temeli atılmış oldu. Bu kapsamda, Gölbaşı ilçesinde 70 hektarlık alan İhtisas Teknoloji Geliştirme Bölgesi olarak ilan edilerek bu bölgede ODTÜ Uzay Teknokenti kurulacak. Bu alanda, Türkiye Uzay Ajansı, uzay ile ilgili araştırma yapan özel sektör ve kamu Ar-Ge merkezleri ve test altyapılarının (TÜBİTAK Uzay, TUSAŞ, Türksat, UYDU A.Ş vb.) yer alması hedefleniyor. Bölgede yapılacak teknokent binalarında ayrıca uzay ve havacılık alanlarında çalışan start-up, KOBİ, ulusal ve uluslararası firmaların yürüteceği stratejiler için kuluçka, ofis ve kısmi üretim altyapıları yer alacak.”

BAĞLANTILI HABER: GÖKMEN UZAY HAVACILIK EĞİTİM MERKEZİ’NİN GENEL MÜDÜRÜ HALİT MİRAHMETOĞLU OLDU

Rektör Kök, ODTÜ Uzay Teknokenti’nin kapılarının havacılık ve uzay, mühendislik ve temel bilimler alanında çalışanlar için açık olacağını belirterek, özellikle YÖK 100/2000 programında doktoralarına devam eden öğrenciler için de yeni kariyer alanları oluşturulacağını kaydetti.

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: TWİTTER, instagram, YOUTUBE, LinkedIN, FACEBOOK, PİNTEREST