Home UZAYONOMİ UZAY TURİZMİ, ZENGİNLERİN DÜNYA’DAN KAÇMA BAHANESİ Mİ?
UZAYONOMİ - 11 Şubat 2020

UZAY TURİZMİ, ZENGİNLERİN DÜNYA’DAN KAÇMA BAHANESİ Mİ?

Koronavirüsün global kabusa dönüştüğü, Ortadoğu'da savaşın konuşulduğu bugünlerde New York Times gazetesinde ilginç bir yazı yayımlandı.

Dünyanın önde gelen zenginleri… Elon Musk, Jeff Bezos, Richard Branson ve Yuri Milner… Neden Dünyevi işlerine ara verdiler de uzay ve uzay turizmine yöneldiler? Örneğin Dünya’nın en zengin adamı Jeff Bezos’un Blue Origin’i kurması ve “Ben uzaya turist taşıyacağım” demesinin arkasında başka bir şeyler mi var?

Koronavirüsün global kabusa dönüştüğü, Ortadoğu’da savaşın konuşulduğu bugünlerde New York Times gazetesinde ilginç ve imalı bir yazı yayımlandı. Uzay turizminin sadece ‘zenginlerin oyuncağı’ olmadığına dikkat çekildi: “Uzay turizmi, ölen bir Dünya’dan kaçmak için bir cankurtaran teknesi mi?”

ELON MUSK: “YENİ BİR DÜNYA SAVAŞI OLABİLİR”

Önce Mars’ta kolonileşme planları yapan Elon Musk’ın eski sözlerine bir bakalım… Ne demişti? “Geçtiğimiz yüzyılda Dünya iki savaş gördü. Soğuk Savaş’ı da eklerseniz, 3 eder… Yeni bir Dünya Savaşı olmayacak diyebilir miyiz? Hiç sanmam.”

Axiom’u hiç duydunuz mu? Axiom, 2016’da bir uzay start-up’ı olarak kuruldu. Daha sonra “BUGÜN: Uluslararası Uzay İstasyonu’na uçuşlar düzenler. YARIN: Dünya’nın ilk ticari uzay istasyonunu kuracak” sloganıyla girişimciliğini resmen açıkladı. 28 Ocak 2020’de işin rengi değişti. NASA, Axiom’la 5 yıllık bir sözleşme imzaladı. Axiom, NASA için artık Uluslararası Uzay İstasyonu’na kilitlenecek modül yapacak.

Yörüngedeki yeni ev Axiom olacak.

İNSANIN YÖRÜNGEDEKİ EVİ: AXIOM

Şirketin yönetimine bir bakalım… Kurucusu Kam Ghaffarian, uzay mühendisliği hizmeti veren Stinger Ghaffarian Technologies’in sahibiydi… Yöneticisi Michael Suffredini, 2015’te emekli olana kadar NASA’da Uluslararası Uzay İstasyonu yöneticisiydi… Şirketin İş Geliştirme Müdürü kim? Eski NASA Başkanı Charles Bolden…

New York Times’a konuşan Michael Suffredini, şunları söyledi: “Axiom’u ünlü tasarımcı Philippe Starck tasarladı. Axiom’da tatilin bedeli 55 milyon dolar olacak. Özel uzay kıyafetleri de olacak. Şu ana kadar 3 uzay turistiyle anlaştık. 2022’de ilk misafirlerimizi ağırlayacağız.”

Axiom modülü, kaçış bahanesi mi, uzay turizmi mi…

Eskiden filmlerde izler, bilim kurgu kitaplarında okurduk… Yörüngede Dünya manzaralı bir uzay modülü… Hollywood filmlerine de konu olan bu başlık, gerçek oluyor. İnsanlık için mi? Bazı insanlar için mi?

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: UZAY İSTASYONU GÖRÜNTÜLERİ: OKYANUSTA 3 UFO!

VİDEO: ULUSLARARASI UZAY İSTASYONU’NU 4K TEKNOLOJİSİYLE GEZİN

“ASTRONOTLAR DA UZAY İSTASYONU DA ‘İP’Lİ YALAN”