Home UZAYONOMİ UZAYA GİTMEK İSTEYEN İLK TÜRK ROBOTU
UZAYONOMİ - 8 Haziran 2020

UZAYA GİTMEK İSTEYEN İLK TÜRK ROBOTU

Dünyanın ilk insansı robot fabrikası olma özelliğini taşıyan Akınrobotics, ARAT'ı tanıttı, diğer robotlarıyla ilgili bilgi verdi.

Yazılım markası olan Akınsoft tarafından kurulan ve dünyanın ilk insansı robot fabrikası olma özelliğini taşıyan Akınrobotics, Türkiye’de bilim ve insanlık için robot üretmeye devam ediyor. Çeşitli robot üretimi yapan şirket son olarak 4 ayaklı robot projesi olan “ARAT”ı tanıttı.

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: TWİTTER, instagram, YOUTUBE

Robot ARAT.

Akınrobotics tarafından üretilen 4 ayaklı robot projesi “ARAT” zorlu arazi şartlarında, arama-kurtarma faaliyetlerinde, madende ve hastanelerde kullanılabiliyor. 30 kilogram ağırlık, 70x60x40 santimetre gövde ölçülerine sahip olan ARAT, 12 adet 27 nanometre torkunda ve 150 rpm (dakikadaki devir sayısı) hızında tümüyle şirket tasarlanıp üretilen motorlardan oluşan eklem yapısı bulunuyor. Ayrıca esnek hareketlere olanak sağlayan geniş çalışma açısı, eyro sensörü ile ortama göre çalışan adaptif denge algoritması, darbelere karşı denge koruma algoritması gibi birçok özelliğe sahip olan ARAT, Wi-Fi joystick ile uzaktan kontrol olanağı, 1 megabit hızında çalışan canbus master slave haberleşme mimarisi gibi birçok özelliğiyle dikkatleri üzerine çekiyor. Üzerinde lityum iyon pil ve 63 sensör bulunan ARAT, yeni özellikler eklenerek geliştirilmeye devam ediyor.

“İNSANLARIN ERİŞEMEDİĞİ YERLERE GİRER”

ARAT’ın özelliklerinden bahseden Akınrobotics Üretim Koordinatörü Süleyman Demir, “Bu robotumuz arazi şartlarında, arama kurtarma işlemlerinde, madenlerde insanların erişmesi zor olan yerlerde ya da pandemiden dolayı insanların erişmesi tehlikeli olan yerlerde kullanmak için tasarladığımız bir robottur” ifadelerini kullandı.

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: LinkedIN, FACEBOOK, PİNTEREST

Robot Akıncı.

ARAT’ın çalışma alanları hakkında bilgiler veren Süleyman Demir, “Dünya’daki çalışmalar, tekerlekli robotlar ve iki ayaklı (Bpet) robotlar üzerine yapıldı. Ancak bu robotlar arazi şartlarında denge ve ilerleme konusunda belirli sıkıntılar yaşıyor ancak 4 ayaklı robotlar bu konuda denge problemini daha rahat çözebilmekteler. Bu konuda biz AR-GE çalışmalarımızı yaptık. Bu çalışmaları engebeli arazilerde daha rahat kullanabiliyor olacağız. Bunlar; bahsettiğimiz madenlere inebilme olabilir, yüksek arazi şartları olabilir, insanların erişmesi sıkıntı olabilecek hastane ve benzeri noktalar olabilir. Bu noktalarda üzerine entegre edilen kameralar ve ses sistemiyle uzaktan bağlantı yapılabilir ve görüntü alınabilir. Bu şekilde birçok noktaya erişilerek görevler yerine getirilecek” aktarımında bulundu.

“GARSON ROBOTLARIMIZ VAR”

Garson ve hostes Rrobot: ADA GH6.

Akınrobotics tarafından yürütülen projelerden bahseden Demir, “Burada garson serimiz, ada robotlarımız var. Miniadamız var; Havalimanlarında, otellerde, restoranlarda kullanılması için tasarladığımız. Akıncı robotlarımız var: Bpet iki ayaklı, bunun dışında robot kol projelerimiz var, temizlik robotu projelerimiz ve sayamayacağım birçok çalışmayı yürütmekteyiz” şeklinde konuştu.
Akınrobotics olarak Türkiye’yi robotlarla buluşturduklarını kaydeden Demir, “Biz Akınrobotics olarak Türkiye’yi bugüne kadar robotlarla buluşturduk ve en iyilerini yapmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

UZAYPEREST ROBOT: MİNİADA

En büyük hayalinin uzaya giden ilk Türk robot olmak istediğini söyleyen Miniada, “Türkiye’nin insansız sistemlere yönelik ilgisi artıyor. Başta ben Miniada öncülüğünde tüm ülkede robotlar yaygınlaşacak” dedi.

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: “ROBOTLAR BİZİ ÖLDÜRMEK İSTEYECEKLER”

ROBOT HAKİMLER HATASIZ KARAR VERECEK!

‘UZAYDA SEKS’E ÇÖZÜM: EROBOTLAR