Home UZAYONOMİ UZAYDAN SELFİE UYGULAMASI: SPELFİE
UZAYONOMİ - 21 Kasım 2019

UZAYDAN SELFİE UYGULAMASI: SPELFİE

Selfie uzay çağını yakaladı!.. Bulunduğunuz yeri uzaydaki uydusundan keşfeden yeni uygulama Spelfie, selfie'nizi çekip gönderiyor.

Dünya’da selfie bitti, uzayda selfie başladı… Yeni uygulamanın ismi Spelfie… Bedava olan uygulama sayesinde kullanıcı, yerini uzaydan tespit eden uydu sayesinde selfie’sini çekmiş oluyor.

Örnekleyelim: Bir etkinliğe katılıyorsunuz. Uygulama, izin verdiğiniz için akıllı telefonunuz sayesinde tam olarak yerinizi tespit ediyor ve size bir saat veriyor. Verilen saatte siz bir selfie çekiyorsunuz, aynı anda da uydu bölgenin görüntüsünü çekiyor. Aynı gün içinde uygulama selfieli uydu görüntüsünü size gönderiyor. 

ÖNCELİK FESTİVAL, KONSER, MAÇ VE TURİSTİK ALANLAR

İskoçya merkezli Spelfie şirketinin sözcüsü Anthony Burr uygulama için şu açıklamayı yaptı: “Şu an 1 günde gönderebiliyoruz uzay selfie’sini. Yakın bir zaman içinde birkaç dakikada göndereceğiz. Festivaller, konserler, spor etkinlikleri ya da turistik bölgeler. Bu etkinliklere ya da turizm merkezlerine giden insanların bol bol spelfie çektireceğini düşünüyoruz.”

“Bugüne kadar Seyşeller ve İngiltere’deki Glastonbury Festivali’nde deneme spelfie’leri çektik. Bir sonraki adımımız da uydunun üzerinizden geçtiği sırada sizi ‘Şimdi üzerindeyim. Spelfie çekelim mi?’ diye uyaracak olması.”  

HAVA BULUTLUYSA SORUN, YAĞMUR DEĞİL

Tabii spelfie öyle her istediğinizde çekilemiyor. Havanın berrak olması gerekiyor. Mevcut teknoloji ile bulutlu havalarda çekim yapılamıyor. Ancak çekim için yağmur engel değil.

Spelfie uydusu.

Spelfie şirketi uygulamalarını şöyle tanıtıyor: “Spelfie, Dünya’yı değiştirmek ve bir farklılık yaratmak isteyen insanların hareketidir. Spelfie’nin gücü global farkındalığa neden olup bir değişiklik yapmak isteyen insanların da harekete katılmasını sağlabilir. O yüzden bir selfie çekin, bunu Dünya ile paylaşın. Dünya’nın neresinde olduğunuzu onlara gösterin.”

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: ‘UZAY SELFIE’Sİ UYDUSU BAHÇEYE DÜŞTÜ

BOMBA ARAŞTIRMA: “SELFİE’CİLER YALNIZ, ÖZGÜVENİ DÜŞÜK, BAŞARISIZ KİŞİLER”

AY’DA BIRAKILAN FOTOĞRAF MAKİNELERİ

Dipnot: Selfie kelimesi 2013 yılında Oxford Üniversitesi tarafından yılın kelimesi seçilip sözlüğe girdi. 1 yıl sonra da Türk Dil Kurumu selfie için seçilen Türkçe kelimeyi açıkladı: ‘Özçekim…’ ‘Selfie’ sözcüğünün karşılığı olarak sunduğu ‘özçekim‘ kelimesi tutmayınca TDK, 2016 yılında ‘görçek’ kelimesini önerdi. O da çok karşılık görmedi. Vatandaşların selfie’nin Türkçesi için verdiği önerilerden bazıları şöyle: “Bakçek, bençek, bençekim, fotoben, bensel, çekendi, fotokendi, görçek, kendi, kendiçek, kendiçekim, kendifoto, kendikem, kendil, kendimce, kendince, kendiş, otofoto, önçekim, özçek, özçeki, özçekim, özfoto, özpoz, sençek, yüzçek.”