Home UZAYONOMİ ‘YAPAY ZEKA MÜHENDİSLİĞİ’ YÜKSEK LİSANS DERSLERİ BAŞLIYOR
UZAYONOMİ - 3 Eylül 2020

‘YAPAY ZEKA MÜHENDİSLİĞİ’ YÜKSEK LİSANS DERSLERİ BAŞLIYOR

Türkiye’de ilk kez Yapay Zeka Mühendisliği, Bahçeşehir Üniversitesi'nde yüksek lisans programı olarak hayata geçiriliyor.

Türkiye’de ilk kez Yapay Zeka Mühendisliği yüksek lisans programı olarak hayata geçiriliyor. Lisans ve lisansüstü bölümlerin açıldığı Bahçeşehir Üniversitesi’nde, dersler sektör-üniversite iş birliğiyle işlenecek ve Yapay Zeka Mühendisliği alanında uzmanlaşmak isteyenler bu yıl bölüme kayıt yaptırabilecekler.

TÜRKİYE’DE BİR İLK

Yazılım şirketi Adobe’un yaptığı araştırmaya göre; 2013 yılından itibaren yapay zeka ile ilgili iş ilanlarının sayısı, yüzde 450 oranında arttı. Nitelikli iş gücü açığının bulunduğu ve geleceğin mesleklerinden biri olarak görülen yapay zeka alanında, uzmanlaşmak isteyenlere ise yeni bir fırsat doğdu. Türkiye’de ilk kez Bahçeşehir Üniversitesi tarafından verilecek ‘Yapay Zeka Mühendisliği’ lisansüstü dersleri ile sektörün nitelikli iş gücü açığının kapatılması hedefleniyor.
SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: TWİTTER, instagram, YOUTUBE

Üniversitede aynı zamanda ‘Yapay Zeka Mühendisliği’ lisans bölümü de yeni eğitim ve ögretim döneminde öğrenci almaya başlayacak. Big Data Merkezi, Bilgisayar Mühendisliği, Yazılım Mühendisliği bölümleriyle ve Stanford Robotik Laboratuvarı ve Bilgisayarla görü ve görüntü işleme laboratuvarı ile yapay zeka alanında ilkleri yaşatan üniversitedeki yapay zeka ekosistemi, sektör ve üniversite iş birliğinde yürütülecek.

ÖNDE GELEN YAZILIM UZMANLARINDAN DERSLER

Yapay zeka lisans ve lisansüstü bölümleriyle kayıt alacak BAU’da, Türkiye’nin en fazla sektörden ders içerikleri bulunan bölüm olmasının yanı sıra, dersler sektörün en iyi profesörleri tarafından verilecek. Microsoft ve dünyanın önde gelen şirketlerinin yapay zeka uzmanlarından da dersler alabilecek öğrenciler, mezun olduklarında birçok sektörde çalışma fırsatı yakalayacak. Sağlık, teknoloji, eğitim, akıllı şehirler, savunma, enerji, iletişimi, bankacılık gibi bir çok alanda etkin olan yapay zeka alanında uzmanlar yetiştirilecek üniversitede öğrenciler, farklı eğitim ekollerindeki akademisyenlerden yüz yüze ve online ders alma imkanı bulacak.
SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: LinkedIN, FACEBOOK, PİNTEREST
1 dönem zorunlu stajın da olacağı bölümde, öğrenci daha mezun olmadan yapay zeka ekosisteminde birçok deneyime sahip olabilecek.

Eski Dünya’nın anlayışıyla yeni Dünya’yı inşa edemeyiz”

Yapay zeka eğitimlerinin öneminden bahseden BAU Global Başkanı Enver Yücel, “Teknolojiye bağlı olarak da birçok meslek yerini yeni mesleklere bırakacağı öngörülüyor. Örneğin; yapay zeka eğitmenliği, yapay zeka analisti, veri mimarlığı gibi yeni meslekler ortaya çıktı. Eski dünyanın anlayışıyla yeni dünyayı inşa edemeyiz. Yapay zeka temelli teknolojik gelişmeler, ekonominin her seviyesinde değişikliklere yol açacak. Yeni düzende bilgi merkezli meslekler, yerini otomasyon sistemlerine bırakacak. Biz de bu kapsamda, Yapay Zeka Mühendisliği bölümleriyle hem lisansüstü hem de lisans programlarıyla gençlerimizi yetiştireceğiz. Teknolojinin gerisinde olmayacağız. Eğitim sektöründe bu trendi takip ediyor ve ettiriyoruz. Liselere bu alanda dersler veriyoruz. Dünyadaki değişim, eğitim varsa devam ediyor. Bizler de kurum olarak bu alandaki çalışmalarımıza hiç durmadan devam edeceğiz” dedi.