Home UZAYONOMİ YAPAY ZEKA YATIRIMI 70 MİLYAR DOLARI AŞTI
UZAYONOMİ - 24 Aralık 2019

YAPAY ZEKA YATIRIMI 70 MİLYAR DOLARI AŞTI

Yapay Zeka Endeksi 2019 Yılı Raporu’na göre 2019’da, Dünya genelinde, özel sektördeki yapay zeka yatırımı 70 milyar doları aştı.

Yapay Zeka Endeksi 2019 Yılı Raporu, yapay zekanın 2020 yılında da trend olacağını gösterdi. İşte rakamlar: * 2019’da Dünya genelinde, özel sektördeki yapay zeka yatırımı 70 milyar doları aştı. * Yapay zeka konferanslarına katılım da yıllık olarak yüzde 30 arttı.

CBOT Kurucu ve CEO’su Mete Aktaş da raporu değerlendirdi: “2019 yılı yapay zeka teknolojilerinin yükselişe geçtiği bir yıldı ve bu alanda araştırmalar hız kazanmıştı. 2020’de ise bu araştırmaların yerini uygulama ve üretim alacak. 2020’de yapay zeka sadece müşteri deneyimini değil aynı zamanda çalışan deneyimini (EX) de önemli ölçüde geliştirecek. Birden fazla kanaldan otomatik olarak ve anında veri toplama, analiz etme ve eyleme geçirme yeteneği, çağrı merkezi çalışanlarının müşteri taleplerini daha hızlı, kolay ve doğru bir şekilde ele almasını ve tatmin edici çözümler sunmasını sağlayacak.”

YAPAY ZEKA BANKACILIKTA YÜKSELİŞİNİ SÜRDÜRECEK

“2019’da bankacılık ve sigorta sektörlerinde önemli bir dönüşüme şahit olduk. Bu alanda faaliyet gösteren şirketler artık müşteri deneyimini önemli ölçüde iyileştirmek ve ürünlerinin kişiselleştirilmiş olmasını sağlamak için yapay zekanın olmazsa olmaz olduğunun farkındalar. Sektörde yapılan araştırmalara katılan uzmanlar yapay zeka tabanlı teknolojilerin; operasyonel süreçleri önümüzdeki 3 yıl içerisinde % 37, müşteriye yönelik süreçleri ise % 47 oranında iyileştireceğini düşünüyorlar. Ayrıca uzmanların % 80’i önümüzdeki 5 yıl içerisinde müşterilerin hizmet alımında sanal asistanları tercih edeceğini tahmin ediyor. Diğer yandan güçlü referanslarımızın olduğu bankacılık alanında da 2020 yılında yapay zeka tabanlı sanal asistanlar daha çok tercih edilecek.”

2020 SONUNDA PERAKENDE ŞİRKETLERİNİN %70’İ…

“2020’de perakendecilerin pazarlama yöntemlerinin lokomotifini yapay zeka oluşturacak. Önceden genel olarak verilerin toplanması ve sınıflandırılması için tercih edilen bu teknoloji 2020 ve sonrasında perakende sektöründe bu verilerin işlenerek müşteri deneyiminin kişiselleştirilmesinde önemli bir rol oynayacak. Pek çok perakendeci, yapay zeka tabanlı uygulamalardan elde edilen bilgileri fiyatlandırma, tedarik zinciri ve mağazacılık için işlem yapılabilir şekle getirecek.”

“2020 yılında yapay zekayı kullanan perakende şirketleri hem iş süreçlerini (çalışan yönetimi, BT hizmeti yönetimi veya uyumluluk düzenleme yönetimi gibi) otomatikleştirecek hem de daha iyi envanter ve teslimat yönetimi sağlayarak mağazalarını sorunsuz ve verimli bir şekilde yönetecek. Yapay zeka tabanlı chatbotlar ve sanal asistanlar da müşteri yönetimini daha da kolaylaştıracak. 2020 sonunda perakende şirketlerinin %70’inin sanal asistana sahip olacağını öngörüyoruz.”

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: YAPAY ZEKA MÜHENDİSLİĞİ EN POPÜLER İŞ OLDU BİLE

E-TİCARET’TE YAPAY ZEKA FARKI

YAPAY ZEKA HIZ REKORU KIRDI: 282.4 KİLOMETRE