Home UZAYONOMİ “YENİ iPHONE’DA 3 BOYUTLU KAMERA TEKNOLOJİSİ OLACAK” İDDİASI
UZAYONOMİ - UZAYTEKNO - 21 Mart 2020

“YENİ iPHONE’DA 3 BOYUTLU KAMERA TEKNOLOJİSİ OLACAK” İDDİASI

Apple, mobilde her yıl farkı teknoloji ile ortaya çıkıyor: "Bu yıl tanıtılacak iPhone'larda fotoğraflar 3 boyutlu teknolojiye sahip olacak."

Hazırlayan: Sezi Meriç DEMİRARSLAN
Apple firması mobil cihazlarında her yıl farkı bir teknoloji ile karşımıza çıkıyor. 2020 yılında şimdiden iddia edilen bilgilerle 2020 yılının teknolojinin gelişimi açısından daha iyi bir yıl olacağı görülüyor.
Fast Company sitesine göre bu yıl tanıtılacak iPhone serisinde fotoğrafların 3 boyutlu teknolojiye sahip olacak, bununla beraber hedefleri “Dünya’ya dönük” bir teknoloji amaçlamak. Sistemin ışık dalgalarını tutarlı bir şekilde gönderen, daha sonra ortamdaki nesnelerden ışınları sektirmek ve sensöre geri dönmesi için gereken süreyi ölçen, arkaya bakan dikey boşluklu yüzey yayan bir lazerdir.

3 boyutlu içerikler mobil cihazlarda neden bu kadar önemli?

Mobil cihazların geliştirilmesine başlandığından bu yana en büyük hedeflerden biri gerçeklik deneyimidir. Eskiden hayal olan teknolojileri şu an günlük hayatta birçok uygulama ile kullanmak mümkün (VR teknolojisi gibi).

Günümüzde gelişen fotoğraf ve video efektleriyle beraber akıllı telefondan arttırılmış gerçekçilik deneyimlerinin halihazırda ve yakın gelecekte geliştirilmesi.
Bloomberg’de aktarılan bir rapora göre, Apple’ın 3D kamerası hakkındaki ilk haberlerin 2017’de ortaya çıktığı ve bu teknolojinin iPhone 11’e uygulanmak üzere ayarlandığı belirtilmektedir. Aynı yıl, teknoloji devi bu yeni uygulama için bir patent başvurusunda bulunmuştur.
Apple patent başvurusunda sistemle ilgili “ışık huzmesi+difraktif mercek+lazer sürücüsü ve ışık kaynağı” kombinasyonundan söz etmiştir. Patentte görev alan mühendislerden Jawad Nawasra, başka bir patent ile de ödül almıştır.

3 boyutlu kamera teknolojisinin hayata geçirilmesine az mı kaldı?

Rapor, bu yeni tasarımın fotoğraf ve video efektlerini etkinleştireceğini, arttırılmış gerçeklik oranını geliştireceğini gösteriyor. Bu yeni görüntüleme aparatı, görüntü sensörü, optik verici ve optik alıcı içeren bir tarayıcıdan oluşuyor.

Fast Company’nin son raporu Apple’ın planlarını nihayet hayata geçirebileceği yönünde. Elde edilen bilgilere göre firma yine lazerleri, iPhone 3D kamerası tedarikçisi olan San Jose merkezli Lumentum firmasından temin edecek. Bu yeni sistemle, kullanıcılar hareket halindeyken de yüksek performanslı videolar çekme olanağına sahip olacaklar. Fast Company yetkilileri bir kaykay aktivitesinin videosunu çekebilme örneğini verdiler.
Apple’ın İOS 14 için de çevrelerinden daha fazla enformasyon alabilecekleri yeni bir teknoloji uygulaması geliştirdikleri söylendi.
Görsel: Apple
Teknolojinin öncü firması olan iPhone, ar-ge ve ür-ge çalışmaları ile daima dikkat çekmekte ve merak uyandırmaktadır. Bu çizgisini teknoloji meraklıları ile birlikte profesyonel meslek grupları, geliştirilmiş hobi tatminini sağlama performansları ile ipi her uygulamada göğüslemeye niyetli oldukları ortada. Piyasaya çıkmadan ön sipariş ile ürün satan firmanın çıtasını düşürmemesi ve yükseltebilmesi için geleceği iyi görebilmesi, yenilikçi ve öncü adımlarını güvenle atabilmesi için sağlam ve güvendiği ekiple yola devam etmesinin de başarısına katkısı olduğu söylenmeli.