Home UZAYONOMİ YILLARDIR BİRİKEN UZAY ÇÖPLERİ TEMİZLENECEK
UZAYONOMİ - 25 Haziran 2020

YILLARDIR BİRİKEN UZAY ÇÖPLERİ TEMİZLENECEK

Kaspersky, uzay çöplerini temizleyen bir teknoloji üzerinde çalışan StartRocket’e destek oldu; hedef giderek büyüyen soruna dikkat çekmek.

Kaspersky, alçak yörüngedeki çöplerin temizlenmesine yardımcı olarak uzay keşiflerini gelecek nesiller için daha güvenli hale getirmeye çalışıyor. Uzay çöplerini temizleyen bir teknoloji üzerinde çalışan StartRocket’e destek olan şirket, giderek daha da büyüyen bu soruna dikkat çekmeyi hedefliyor.

Onlarca yıllık uzay keşifleri uzayda önemli bir miktarda çöp birikmesine neden oldu. Dünya yörüngesinde 500.000’den fazla işlevsiz yapay parçanın dolaştığı belirtiliyor. Artan çöp miktarı bu parçaların uzay araçlarına çarpma riskini artırıyor. Bu çarpışmalar uzay araçlarına ve astronotlara büyük zarar verebilme potansiyeline sahip. Uzay keşiflerinin sürebilmesi için insanoğlunun bu kirliliği azaltması gerekiyor.

YÖRÜNGEDEKİ İLK DENEY 2023’TE YAPILACAK

Kaspersky, uzay çöplerinin temizlenmesine yardımcı olabilecek farklı teknolojileri ve çözümleri yakından izliyor. Bunlardan biri de benzer değerleri paylaşan StartRocket adlı girişim. Büyük hedefleri olan bu şirket uzay çöplerini temizlemek için Foam Debris Catcher adını verdiği bir grup küçük ve otonom uydudan yararlanmayı planlıyor. Bu uyduların yapışkan bir polimer köpükle uzay çöplerini yörüngeden toplaması düşünülüyor. Yörüngede toplanan çöplerin daha sonra Dünya’ya yönlendirilerek atmosferde yakılması hedefleniyor. StartRocket hali hazırda hem Dünya’da hem de uzayda iki aşamalı bir dizi deney gerçekleştiriyor. Yörüngedeki ilk deneyin 2023’te yapılması planlanıyor.

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: TWİTTER, instagram, YOUTUBE

StartRocket’e destek veren Kaspersky; uzay çöpleri hakkında farkındalık yaratmak ve büyük potansiyele sahip yeni teknolojik projelere ilgi çekmek istiyor. İş birliği kapsamında Kaspersky, projeye hazırlık aşamasında destek oluyor. Teknik belgelerin geliştirilmesi ve verilen bilgi desteğiyle projenin olabildiğince fazla kişi tarafından duyulması hedefleniyor.

“EVRENİ KEŞFETMENİN BİR KARŞILIĞI OLDUĞUNU BİLİYORUZ”

“Gözü her zaman geleceğin teknolojilerinde olan bir şirket olarak, uzun süredir uzay keşifleriyle ilgileniyoruz. Evreni keşfetmek ne kadar heyecan verici olsa da bunun bir karşılığı olduğunu biliyoruz. İşte bu nedenle uzay kirliliği konusunda farkındalık yaratmak ve bu sorunun nasıl aşılabileceğini anlamak istiyoruz.” diyen Kaspersky Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Andrew Winton, sözlerini;

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: LinkedIN, FACEBOOK, PİNTEREST

“StartRocket tarafından geliştirilen çözüm, teknolojinin nasıl değiştiğine ve uzay çöplerini temizlemede nasıl kullanılabileceğine dair ilginç bir örnek. Şirketin gelişimini ve ürün sürecini ilgiyle izleyeceğiz. İlerleyen yıllarda bu amaca hizmet etmek için sabırsızlanıyoruz.” diyerek tamamladı.

“BİLİM DÜNYASI ÇÖZÜM BULMAK İÇİN BİRLİKTE HAREKET ETMELİ”

StartRocket Danışmanı Dr. Alexander Shaenko; “Uzay çöpü sorunu giderek daha ciddi bir hal alıyor ve hem bugünün hem de geleceğin uzay keşfi çalışmaları ve teknolojik gelişmeleri için büyük bir risk oluşturuyor. Mevcut durumda, bilim dünyasının bir çözüm bulmak için birlikte hareket etmesi çok önemli. Foam Debris Catcher bugüne kadarki en ucuz ve ölçeklenebilir çözüm. Kendi çözümümüzü en yeni çözümlerle kıyasladığımızda FCD’nin alternatiflerine göre çok daha ucuz olacağını söyleyebiliriz. Bu düşük maliyet düzeyine, adım adım fırlatma, son derece hassas matematiksel modeller ve çöpleri takip eden Dünya merkezli altyapı gibi tüm mevcut teknolojileri kullanarak ulaştık” dedi.

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: UZAY ATIKLARI SORUNU-3: ITU’NUN KÖKENİ OSMANLI’YA DAYANIR

UZAY ATIKLARI SORUNU-2: YEDİ MADDEDE UZAY ÇÖPÜ KILAVUZU

UZAY ATIKLARI SORUNU: UZAY HUKUKÇUSU NAZLI CAN YAZIYOR…