Home UZAYONOMİ YOLU LONDRA’YA DÜŞENE AY MÜZESİ’Nİ ÖNERİRİZ
UZAYONOMİ - 30 Temmuz 2019

YOLU LONDRA’YA DÜŞENE AY MÜZESİ’Nİ ÖNERİRİZ

Nisan'da iki gün İstanbul Feriye'de sergilenen İngiliz sanatçının Ay modeli, 3 yıllık Dünya turundan sonra Londra'da sanatseverlerin huzuruna çıkarıldı.

Hazırlayan: Berna Jolliffe

İngiltere’nin başkenti Londra’ya giderseniz, geleceğin dünyasına şekil verecek yenilikler ve teknolojik buluşların yanı sıra sanat eserlerine vakit ayırın! Çünkü 2016’dan bu yana Dünya’yı gezen, 26 ülke ve 90 farklı etkinlikte sergilenen İngiliz sanatçı Luke Jerram’ın Ay’ı sizi bekliyor olacak.

Geçtiğimiz Nisan ayının 19-21’i arası İstanbul Feriye’den sergilenen ‘Ay Müzesi’ isimli eser, 5 Ocak 2020 tarihine kadar Ulusal Doğa Tarihi Müzesi Jerwood Galerisi’nde olacak. Ay Müzesi, ücretsiz gezilebilir.

Montaj sanatçısı Luke Jerram 6 metrelik modeli NASA’dan alınan aşırı detaylı görüntüler rehberliğinde şekillendirdi, Ay yüzeyi tıpatıp kopyaladı. Ay ve ay ışığının birleşimi olarak tasarlanan ‘Museum of the Moon’ Ay’ın yaklaşık 1:500.000 ölçeğindeki gerçek yüzeyini yansıtıyor.
Gezegenimiz ve Ay arasındaki bitmeyen ilişkiyi ve bu iki gök cisminin arasındaki sürekli itme çekmeyi ücretsiz bir performansla gözleyin, bire bir yaşayın!
Fotoğraflar: Londra Ulusal Doğa Tarihi Müzesi