Home UZAYRAZZİ 120 YILLIK FOTOĞRAFTAKİ KIZ, GRETA MI?
UZAYRAZZİ - 20 Kasım 2019

120 YILLIK FOTOĞRAFTAKİ KIZ, GRETA MI?

BM'de liderlere "Çocukluğumu çaldınız" diyen 16 yaşındaki iklim aktivisti Greta Thunberg'in 'zaman yolcusu' olduğu tartışılıyor. Yersen...

İsveçli iklim aktivisti Greta Thunberg bir süredir Dünya gündeminde… Yok sadece geçenlerde Birleşmiş Milletler’deki iklim zirvesinde liderlere “Boş laflarınızla çocukluğumu çaldınız” diye sert çıkmasından ya da ABD Başkanı Donald Trump’ın tweetle ona cevap vermesinden dolayı değil… 10 yaşından bu yana iklim için yaptıklarından dolayı…

“NİYE HEP GRETA? ARKASINDA KİM VAR?”

Dünya basını onun iklim aktivistliğini alkışlarken, özellikle sosyal medyada bir kesim onu ciddi olarak tartışıyor. Tartıştıkları konu şu: “Dünya’da milyonlarca çocuk var. Ve bunların aralarında iklim değişikliğine karşı ayaklanan binlercesi… Neden Greta? Neden onu tanıyoruz? Neden 10 yaşından bu yana attığı her adımı biliyoruz? Neden 16 yaşında bir genç, dünya liderleriyle aynı zirveye davet ediliyor? Onu farklı kılan ne? Arkasında kim ya da kimler var?”

‘120 yıllık’ fotoğraftaki kıza benzeyen Greta Thunberg bu iddiaya ne diyecek?

Milyonlar bu bakış açısını yanlış bulup, “Ne güzel genç bir kız, Dünya için savaşıyor” dese de, sosyal medyadaki Greta Thunberg gündeminin ateşi sönmeyecek gibi… Peki manşetteki bu fotoğraf ne? Bu fotoğrafın 120 yıllık olduğu söyleniyor. Nerede çekildiği bilinmiyor… Sosyal medya fenomenlerinden Art Alien da bu ‘eski’ olduğu öne sürülen fotoğrafı yayınlayıp, fotoğraftaki küçük kızın Greta Thunberg‘e ne kadar benzediğini iddia etti.

“UZAYLILAR DÜNYA’YI KURTARSIN DİYE GÖNDERİYOR”

Hatta bununla kalmadı, iddiasını bir adım ileri götürdü: “O, Greta Thunberg. Çünkü Greta bir zaman yolcusu. Her dönem Dünya için savaştığı belli.” Tabi bu iddia kısa süre içinde UFO severler ve reenkarnasyon siteleri tarafından beğenildi. Art Alien’ın attığı taşı, sosyal medya çıkartamadı. Sosyal medyanın ünlü UFO uzmanları da “Greta, her dönem ileri uzay medeniyetleri tarafından Dünya’yı uyarmak için gönderilen biri” diye yazılar yazdı.

Greta Thunberg bu tartışmalara ne der bilinmez… Ama Spacemag Türkiye olarak biz “Haberi vermek bizden, inanması sizden” diyoruz.

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: ÇEVRECİ GRETA’NIN “PET ŞİŞELİ” PAYLAŞIMI TEPKİ ÇEKTİ

ÇEVRE AKTİVİSTİ GRETA’DAN DÜNYA’YA ‘AĞAÇ’ VİDEOSU

“DİNOZORLARI GÖZÜNE KESTİRMİŞ ASTEROİT” BAKIŞI!