Home UZAYRAZZİ ANTİK KENTTE 1800 YILLIK “VIP KOLTUKLAR” BULUNDU
UZAYRAZZİ - 12 Ekim 2021

ANTİK KENTTE 1800 YILLIK “VIP KOLTUKLAR” BULUNDU

Bergama Antik Kenti'nin amfi tiyatrosunda üzerinde isimlerin yazılı olduğu özel oturma alanları keşfedildi.

VIP… “Vi-ay-pi” diye okunur… Very Important Person… Yani Çok Önemli Kişi… Birçok yerde ve noktada “ayrıcalığın” sembolüdür VIP…

Çoğu zaman eleştiri konusu olan VIP durum meğer 1800 yıl önce de yaşanıyormuş!

BAĞLANTILI HABER: 3000 YILDIR ‘SUSAN’ MUMYAYA SES VERDİLER!

Arkeologlar, İzmir’deki Bergama antik kentinde 1800 yıllık bir amfitiyatro kazısı yaparken, üzerinde isimlerin yazılı olduğu özel oturma alanları keşfettiler.

Roma’daki ünlü Kolezyum’a benzerliği nedeniyle arkeolojik bir cazibe merkezi olan Bergama amfi tiyatrosunun kazıları 2018’den beri devam ediyor.

YUNAN HARFLERİYLE YAZILMIŞ

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın himayesinde Alman Arkeoloji Enstitüsü ve Berlin Teknik Üniversitesi Mimarlık Enstitüsü tarafından yürütülen TransPergMicro projesinin araştırma bölümünde yeni bulgulara ulaşıldı.

BAĞLANTILI HABER: BU KİTAP KAÇMAZ: THE SKY ATLAS

Amfi tiyatronun 2’nci yüzyılda gladyatör ve hayvan savaşlarına ev sahipliği yaptığı ve deniz savaşlarının infaz ve canlandırmalarının yapıldığı yer olduğu bilinmektedir.

Çalışmalar sürüyor.

Alman Arkeoloji Enstitüsü Müdürü Felix Persson, “Toplumun her kesiminin uğrak yeri olan Kolezyum’un bir replikasını buraya yapmak istediler. Ancak üst sınıftan ya da önemli ailelerden gelen kişilerin isimlerinin yazılı olduğu özel bölümlerde özel koltukları var” dedi.

BAĞLANTILI HABER: YARIM-DÜNYA: GEZEGENİMİZİN HAYATTA KALMA MÜCADELESİ

“Dikkatimizi çeken bir diğer detay da Latince isimlerin Yunan harfleriyle yazılmış olmasıydı. İtalya’dan bazı kişilerin Bergama amfi tiyatrosunda özel bir yeri olduğuna inanıyoruz.”