UZAYRAZZİ - 11 Aralık 2019

ARMADA

Bilimkurgu yazarımız Volkan Güven, bu hafta Ernest Cline'ın Armada'sını tanıtıyor: "Filmi çekilse, iyi bir senaristin elinde iyi iş yapar."

Sizlere Ernest Cline’ın Ready Player One kitabı kadar bilinmeyen ama özellikle 80’lerde doğan ve uzay simülasyonuyla haşır neşir olanların okurken çok keyif alacağı ARMADA romanını tanıtmak istiyorum.

Dex yayınlarından çıkan kitabın konusu kısaca aşağıdaki gibi:

Armada 14 Temmuz 2015’te satışa çıktı.
“Zack de anaokulundan beri bunun olmasını diliyordu ve bir gün sınıfının penceresinden dışarı bakıp hayallere dalmışken bir uçan daire gördü. Ama gördüğü araç çok tanıdıktı. Ve ilk düşüncesi şu oldu: Hass*ktir! Gökyüzündeki araç, en sevdiği bilgisayar oyunu Armada’daki uzaylı kötü adamların kullandığı savaş gemilerinden biriydi. O an, tıpkı yıllar önce ölen babası gibi, fazla oyun oynamaktan kafayı yediğini düşünse de çok kısa bir süre sonra hayal görmediğini anlayacaktı… Uzaylılarla ilgili okuduğunuz kitapları, izlediğiniz filmleri ve oynadığınız oyunları düşünün, sizce de hepsi ortak bir amaca hizmet ediyor gibi görünmüyor mu?”

OKUYUCUSUNA KEYİF VERMEYİ BAŞARIYOR

Kitap aslında eskiden ve günümüzde oynanan bir çok uzay simülasyonunun aslında bizi gerçekleşmesi öngörülen uzaylı istilasına hazırlamak için devletler ve hükümetler tarafından bilinçli olarak hazırlanıp finanse edildiği bir olay örgüsü içine sokuyor.
Ready Player One’ı 80 ve 90’lara övgüyse Armada romanı ise uzay, bilim kurgu ve simülasyona ilgi duyan insanlar için özel olarak yazılmış bir roman olarak kendini öne çıkarmakta ve bu kurguyu yaratırken özellikle 80-90 dönemi bilgisayar oyunları, filmler ve romanlarından birçok referans içermekte. Wing Commander, Ender’s Game, The Last Starfighter bunlardan sadece bazıları. Referansları ile son derece keyifli olsa da, kitaptaki bazı olayların bir yere bağlanmaması ve kurguyu desteklememesi kitabın keyfini azalttığını belirtmek istiyorum. Açıkçası filmi çekilirse iyi bir senaristin elinde çok iyi iş yapabilecek bir kitap söz konusu. Ufak aksaklıklarına rağmen bir şekilde hikayeyi bağlayıp okuyucusuna keyif vermeyi başarıyor.

Volkan’ın Notu:

“7”

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: CYBERPUNK’IN ANTİ KAHRAMANI TAKESHİ KOVACS

VOLKAN GÜVEN’İN İLK YAZISI: …PUNK 101

-KATİLBOT GÜNLÜKLERİ-

Ernest Cline ve Game of Thrones’un yazarı George R.R. Martin.

Mini bilgi: 1972 doğumlu Amerikalı yazar Ernest Cline’ın favori bilgisayar oyunu Black Tiger’dır. 2016 yılında şair Cristin O’Keefe Aptowicz’le evlenmiştir. Ernest Vline, sinema filmi yapılsın diye Armada’nın haklarını 7 milyon dolara Universal’a sattı.