Home UZAYRAZZİ ASTRONOTLARA ÖZEL HELAL MENÜ  
UZAYRAZZİ - 18 Ağustos 2019

ASTRONOTLARA ÖZEL HELAL MENÜ  

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda görev yapacak Birleşik Arap Emirlikleri astronotlarına özel “helal” menü hazırlandı.

Kozmonotlar için gıda üretimi yapan Rusya Uzay Gıda Laboratuvarı, Glavkozmos ve Rus Bilimleri Akademisi işbirliğiyle Birleşik Arap Emirlikleri’nin ilk astronotları için geleneksel Arap yemeklerinin olduğu “helal” menü hazırlandı. Uluslararası Uzay İstasyonu’nda görev yapacak astronotlar için hazırlanan geleneksel Arap mutfağının yemeklerinden oluşan “Helal Menü” üç yemekten oluşuyor.

İŞTE HELAL MENÜ

  • BALALEET: Tatlı noodle, yumurta, safran, gül suyu, toz kakule, safranlı bir tür kahvaltı
  • SALUNA: Kuzu ve sebzelerden yapılan bir tür baharatlı yahni

      BALALEET ve SALUNA
  • MADROUBA: Tavukla yapılan bol baharatlı geleneksel bir Arap yemeği

Madrouba

HAZZA EL MANSOURİ YEMEKLERİ BİZZAT SEÇTİ

Hazza El Mansouri’nin bizzat seçtiği yemeklerden madroubanın bir tüp içerisinde, balaleet ve saluna ise konserve kutuda servis edileceği belirtildi. 25 Eylül’de Soyuz MS-15 Uzay aracı ile Uluslarlarası Uzay İstasyonu’ne gitmesi planlanan Hazza Mansouri’nin geleneksel kıyafetler giyerek diğer astronotlara Arap mutfağından seçtiği yemeklerini tattıracağı belirtiliyor. Hazza Mansouri’nin Uluslararası Uzay İstasyonu’nda 8 gün kaldıktan sonra Dünya’ya dönmesi planlanıyor.

Hazza El Mansouri

EĞİTİME SONBAHARDA BAŞLADI

Rusya ve BAE 2018 yazında Birleşik Arap Emirlikleri’nin astronotların ilk kez Uluslararası Uzay İstasyonu’na gitmesi için anlaşma imzalamış Hazza El Mansouri ve onun yedeği Sultan Niyadi isimli adaylar geçen sonbaharda Moskova bölgesinde eğitimlere başlamıştı.

FOTOĞRAF: TWİTTER