Home UZAYRAZZİ AWAY DİZİSİNDEKİ ‘UZAY KÖRLÜĞÜ’ GERÇEKTEN VAR MI?
UZAYRAZZİ - 17 Eylül 2020

AWAY DİZİSİNDEKİ ‘UZAY KÖRLÜĞÜ’ GERÇEKTEN VAR MI?

Dizideki kozmonot Mars yolculuğunda görme sorunları yaşayınca, izleyenler Google'a 'uzay körlüğü'nü sordu.

Hilary Swank’ın başrolünü oynadığı Netflix’te yayınlanan Mars’a yolculuk dizisi ‘Away’ izleyenleri Google aramasına yönlendirdi. Çünkü diziyi izleyen herkes, Rus kozmonotun gözlerinin kötüye gitmesiyle birlikte Google’a “Uzay körlüğü var mı?” diye sordu. Sizin arama yapmanıza gerek yok, biz cevap verelim: “Evet, var.”

Kaseti hikayenin başına sarılım. Uzay gemisinin ikinci kaptanı olan doktor Ram Arya (Ray Panthaki) tüm ekibi olağan kontrolden geçirirken, Rus kozmonot Misha Popov’un (Mark Ivanir) gözlerinde sorun ortaya çıkıyor.

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: LinkedIN, FACEBOOK, PİNTEREST

Görme yetisini kaybetmeye başlayan Misha, doktordan bunu gizlemesini isterken, Ram bunu, geminin kaptanı Emma Green’e (Hilary Swank) haber verir. Peki, gerçekten ‘uzay körlüğü’ diye bir şey var mı, uzay göz bozar mı?

Evet böyle bir sendrom var ve bu astronotlar için en büyük tehlikelerden biri. Hatta uzayın neden olduğu göz bozuklukları aylarca sürebilir, Dünya’ya döndüklerinde bile…

1 YIL KALDI, YAKIN GÖZLÜĞÜ OLDU

Bakın ABD Uzay Biomedikal Araştırma Merkezi’nden Dorit Donoviel ne diyor bu konuda: “Şu ana kadar kimse Mars’a gitmediği ya da iki yıl yolculuk yapmadığı için kesin diyemesek de evet uzay gözleri bozuyor. Bu bir astronot için felaket bir durum.”

Örnek mi? Scott Kelly… NASA astronotu, sapasağlam gözlerle Uluslararası Uzay İstasyonu’na gitti, bir yıl kaldı.

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: TWİTTER, instagram, YOUTUBE

Dönüşte mi? Nurtopu bir okuma gözlüğü oldu! Nedeni mi? Beyin omurilik sıvısının (CSF) oranından dolayı oluyor. Uzmanlara göre, uzayda ne kadar kalınırsa, CSF oranı o kadar artıyor. Ve gözün etrafında bulunan sinirlere baskı yapıyor.

1 yıl uzayda kalan Scott Kelly yakını görmede sorun yaşamaya başladığını düşünürsek 18 ay Mars yolculuğu yapacak astronotları hali nicedir, araştırma konusu.

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: NETFLIX, SPACE FORCE’UN FRAGMANINI PAYLAŞTI

SPACE FORCE’UN İKİNCİ SEZONU ÇEKİLECEK Mİ?

SPACE FORCE DİZİSİNİN EN ÇOK SEVDİĞİM YANI NE?