Home UZAYRAZZİ VİDEO: BAŞBAKAN, AĞLAYAN BİLİM ADAMINI BÖYLE TESELLİ ETTİ
UZAYRAZZİ - 7 Eylül 2019

VİDEO: BAŞBAKAN, AĞLAYAN BİLİM ADAMINI BÖYLE TESELLİ ETTİ

Hint uzay modülü, Ay'a inemedi... Hindistan'ın NASA'sının Başkanı gözyaşlarına boğuldu... Onu, Başbakan sakinleştirdi: "Yarın, yeni bir gün doğacak."

Her şey çok güzel başlamıştı… 22 Temmuz’da fırlatılan Chandrayaan-2 adlı uzay aracının Ay’ın yörüngesine oturması Hindistan’ın göğsünü kabartmıştı. Chandrayaan-2 Ay’dan fotoğraflar geçtikçe, dünya basını Hindistan Uzay Araştırma Örgütü ISRO’yu mercek altına alıyordu.

HERKESİN KONUŞTUĞU ADAM: SİVAN

hindistan
ISRO Başkanı Kailasavadivoo Sivan

Hindistan’ın 150 milyon dolar gibi düşük bütçeyle Ay’ı hedeflemesi, sosyal medyanın gündemi oluyordu. Ve bugün yine tüm dünyanın gözü o kişideydi… Hindistan’ın NASA’sı ISRO’nun Başkanı Kailasavadivoo Sivan’daydı…

“2 EYLÜL’DEN BU YANA HAZIRLANIYORUZ”

Canlı yayın başlarken; ISRO Başkanı Kailasavadivoo Sivan, “Chandrayaan-2’nin iniş modülü Vikram’ın Ay yüzeyine iniş çalışmaları 2 Eylül’de başladı” dedi… Alkışlar koptu. Ancak istenen olmadı. Hindistan “Ay’a inen 4’üncü ülke” olarak tarihe geçemedi. Vikram’la bağlantı, Ay yüzeyine 2 km kala koptu…

BAŞBAKAN’DAN İLK CÜMLE: “BİZ GERİYE BAKMAYIZ”

hindistan başbakanı
Hindistan Başbakanı Narendra Modi

İşte olanlar oldu. ISRO Başkanı Kailasavadivoo Sivan gözyaşlarını tutamadı. Hindistan Başbakanı Narendra Modi de oradaydı. TV kameraları karşısında Başbakan Modi güçlü duruyordu: “Hindistan geriye bakmaz. Daha yüksek başarılara ulaşacağız. Bilim adamlarımıza, Hindistan’ın sizinle gurur duyduğunu söylemek istiyorum. Ulusal ilerleyişimize olağanüstü bir katkı sağlayan istisnai profesyonellersiniz.”

GÖZLÜĞÜNÜ ÇIKARTIP OMZUNDA AĞLADI

Bu sözler alkışlanırken, Başbakan Narendra Modi kapıya yöneldi. Sivan da kapıya yöneldi. Vedalaşırken Başbakan, ISRO Başkanı’nın gözyaşlarını fark etti. Hemen döndü, sımsıkı sarıldı. Başbakanı tarafından teselli edilen ISRO Başkanı da gözlüğünü çıkartıp gözyaşlarını iyice serbest bıraktı. Başbakan Modi o sırada son desteğini verdi: “Üzülme, yarın yeni bir gün doğacak.”