Home UZAYRAZZİ BEYAZ PERDEDEKİ ‘PARALEL EVRENLER’
UZAYRAZZİ - 20 Mayıs 2020

BEYAZ PERDEDEKİ ‘PARALEL EVRENLER’

Paralel evrenler teorisi yıllardır beyaz perde ve bilim kurgu kitaplarına esin kaynağı oldu. İşte en önemlileri...

Paralel evrenler teorisi Hollywood sineması ve bilim kurgu kitaplarına esin kaynağı olmuştur. Tabii ki birebir listesi yok ama aşağıda bilim kurgu sineması ve edebiyatında geçen önemli paralel evren hikayelerini görebilirsiniz.

FLATLAND: A ROMANCE OF MANY DIMENSIONS (1884): Edwin A. Abbott’un içinde daireler, üçgenler ve karelerin olduğu 2 boyutlu bir Dünya’yı anlatan romandır. 2007 yılında filmi çekilen hikayede Lineland, Spaceland ve Pointland isimli paralel evrenler anlatılır.

MEN LIKE GODS (1923): H.G. Wells’ın romanı. Bir zaman makinesiyle çoklu evrenler keşfedilir.

NARNIA GÜNLÜKLERİ (1950-56): C.S. Lewis’in 2000’lerde beyaz perdeye aktarılan kitap serisi… Bu Dünya ile hayvanlarla konuşulan Narnia Dünyası arasında gidip gelen çocukların hikayesi.

STAR TREK’İN BİR BÖLÜMÜ: Uzay yolu dizisinin 2009 yılında yayımlanan bir bölümünde ‘ayna evren’ gösterildi. Uzay Yolu karakterleri 1960’daki orjinal serideki karakterlerle alternatif evrende karşılaştılar.

‘KARA KULE’ SERİSİ: Stephen King’in 1982’de başlayan roman serisi… Paralel Dünya’larda dolaşmalar. Serinin bir bölümü 2017’de çekilen filme ilham kaynağı oldu.

‘GELECEĞE DÖNÜŞ’ SERİSİ: 1985’de başlayan efsane seri. Michael J. Fox’un oynadığı seride McFly ailesi 1885, 1955 ve 2015’e gider gelir.

HIS DARK MATERIALS: Karanlık Materyalleri, Philip Pullman’ın roman serisidir. Çocuklar çoklu evrende gezerler. Televizyon dizisi yapıldı. İlk kitap Altın Pusula (The Golden Compass) 2007’de beyaz perdeye uyarlandı.

SLIDING DOORS (RASTLANTININ BÖYLESİ): 1998 filmi… Gwyneth Paltrow ve John Hannah’ın oynadığı filmde iki paralel Dünya’da ana karakterin treni yakalayıp yakalayamaması üzerine yaşananları anlatır.

OYUN VE ANIME’DE DE VAR

KOŞ LOLA KOŞ: Franka Potente’nin oynadığı 1998 filmi. Erkek arkadaşının hayatını kurtarmak için 20 dakika içinde 100.000 Alman Markı toplamak zorunda olan bir kadının ‘çoklu alternatifleri’ni görürüz.

TIMELINE (1999): Michael Crichton, tarihçilerle Orta Çağ’a gider.

DONNIE DARKO (2001): Efsane, efsane, efsane… Jake Gyllenhaal desek… Tavşan desek…

THE LONG EARTH: Terry Pratchett ve Stephen Baxter bu roman serisinde Dünya boyutunda olabilecek paralel evrenleri anlatır.

STRANGER THINGS: 2016’da başlayan bilim kurgu TV dizisi… Küçük bir kasabasa bir çocuk kaybolur. Altüst adlı alternatif bir boyutla tanışırız.

Sadece beyaz perde ya da edebiyatta paralel evrenleri görmedik… Digimon, Dragon Ball ve Sonic the Hedgehog adlı anime serilerinde de paralel evrenler gündeme geldi. Dungeons & Dragons, BioShock Infinite, Final Fantasy, Half-Life, League of Legends, Mortal Kombat ve The Legend of Zelda gibi oyunlarda da paralel evrenlerde dolaştık durduk.

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: “EVREN 1 MİLYAR YIL DAHA GENÇ OLABİLİR”

EVRENİN PANORAMASINI ‘TEK KARE’DE GÖZLER ÖNÜNE SEREN HUBBLE’I TANIYALIM

UZAY ÜLKESİ ASGARDİA’NIN TÜRK MİLLETVEKİLİ: “SONSUZ EVREN BİZİ ÇAĞIRIYOR”

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: TWİTTER, instagram, YOUTUBELinkedIN, FACEBOOK, PİNTEREST