Home UZAYRAZZİ BİLİM KURGU SİLAHLARI 2: RAY SİLAHI (RAILGUN)
UZAYRAZZİ - 22 Ocak 2020

BİLİM KURGU SİLAHLARI 2: RAY SİLAHI (RAILGUN)

Bilim kurgu yazarımız Volkan Güven "Egzotik bulduğum" dediği, bilim kurgu dizi ve filmlerde geçen ray silahını yazdı.

Bilim kurgu film, dizi ve romanlarında genelde belli başlı silahlar ön plana çıkmaktadır. Kısaca bahsetmek gerekirse lazer, phazer, EMP, ray silahı, diğer kinetik enerjili silahlar olduğunu söyleyebiliriz.

Grafik: How stuff works?

Bu yazımda benim açıkçası diğerlerine göre biraz daha egzotik bulduğum ve son zamanlarda birçok bilim kurgu dizi ve filminde karşıma çıkan ray silahını sizlere tanıtmak istiyorum.

Çalışma Prensibi:

İşin detayına hakim olmayan arkadaşlar için kısaca “Yüksek hızlı bir sapandan bahsediyoruz” diyebiliriz. Yalnız buradaki yüksek hızdan kastın yaklaşık Mach 10 (1.235 km X 10=12.350km/saat) olduğunu hatırlatmak isterim.

Biraz da Bilim:

Elektrik ile çalışan (milyon amper seviyesinde) elektromanyetik yük fırlatıcısı (ray silahı) birbirine zıt elektrik akımı yüklü (+,-) paralel ray, güç kaynağı ve armatürden oluşmaktadır. Akım bir raydan aşağı gider, armatürden geçip diğer raydan geri gelir.

Fotoğraf: ABD Donanması.

Armatür her zaman katı bir cisim olmayabilir. Bazen raylar arasında bulunan plazma da akımı taşımada yardımcı olur. Bu masif elektromanyetik akımın gücü katı cisimleri kimyasal yöntemler veya barut kullanımdan çok yüksek hızlarda (Mach 7-10 arası) ileriye doğru fırlatılmasını sağlar.

Amerika Deniz Kuvvetleri ve Çin ordusu hali hazırda ray silahı geliştirme çalışmalarını sürdürmekte ve 2025 senesine kadar gemilerde yer alabilecek bir prototip geliştirmeyi planlamaktadır.

Filmler, Diziler ve Oyunlarda Rail Gun:

Benim dikkatimi çeken içerikler kısaca aşağıdaki gibi:

Arnold Schwarzenegger’in Eraser filminden bir sahne. (IMDB)

-Quake (Oyun)

-Eraser (Film)

-The Expanse (Dizi)

-Elysium (Film)

-Aliens (Film)

-Stargate (Dizi)

-Mass Effect (Oyun)

Sevgiyle kalın…

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: İŞTE BRAD PİTT’İN ‘YILDIZLARA DOĞRU’ ÇIKTIĞI YOLUN FRAGMANI!

APPLE TV, BU DİZİYLE UZAY TARİHİNİ YENİDEN YAZACAK!

EFSANE ROCK GRUBU QUEEN’İN YILDIZI BRIAN MAY ‘UZAY HAYALİ’Nİ ANLATTI