Home UZAYRAZZİ BU KİTAP KAÇMAZ: AY ZALİM BİR SEVGİLİDİR
UZAYRAZZİ - 3 Ocak 2020

BU KİTAP KAÇMAZ: AY ZALİM BİR SEVGİLİDİR

Bilim kurgu yazarımız Volkan Güven, yılbaşı yazısında bilim kurgunun duayeni; dört Hugo ödülü sahibi Robert E. Heinlein’ın kitabını tanıtıyor.

Bilim kurgunun duayeni diyebileceğimiz dört Hugo ödülü sahibi ve Kızıl Gezegen, Yıldız Gemisi Askerleri, Yaban Diyarlardaki Yabancı kitaplarının yazarı Robert E. Heinlein’ın  kitabını bu yazımda sizlere tanıtmak istiyorum.

“Komploların sorunu içten çürümeleridir”

Kitabın isminin insanın kulağında yarattığı tınıyı özellikle beğendiğim ayrıca konusuda ayrıca ilgi çekici olduğu için sipariş verdiğim başka kitaplar olmasına rağmen hiç duraksamadan aldığım bir kitap oldu.

Kitabın konusu kısaca aşağıdaki gibi:

Ay’ı Dünya’dan kontrol eden Otorite’ye karşı, yalnızca mahkûm ve sürgünlerin gönderildiği ceza kolonisine dönüşmüş Ay’daki isyanın ve devrimin öyküsü bu. Ayrılıkçı hareketin liderleri haline gelen bir bilgisayar uzmanı, karizmatik bir genç kadın ve yaşlı bir akademisyenin köleleştirilmiş insanların geleceğini değiştirme hikayesi. Ve birbirinden farklı bu üçlüye ek olarak, kendi kendine bilinç kazanmış, mizah yolunda tüm özelliklerini devrimin nihai başarısına adamış olan süper bilgisayar Mike’ın çabası burada anlatılan.

LeGuin’in Mülksüzler’i gibi, siyasi bilim kurguda bir devrim! “Heyecan verici, zihin açıcı, inanç zorlayıcı… Döneminde yazılan her şeyden daha iyi!” -Theodore Sturgeon

Özellikle kitabın basıldığı döneme göre (1966) politik olarak gayet ilham verici olduğunu, günümüzde Expanse serisi de dahil olmak üzere bir çok eserin  bu kitaptan esinlendiğini söylememiz doğru olur.

DİLİ AKICI, KARAKTERLER GERÇEKÇİ

Kitap gerçekten de birçok farklı konuya dokunmakla birlikte (kapalı toplum dinamikleri, demografik cinsiyet eşitsizliğindeki aile ilişkileri, siyasi ve anarşist örgütlenme, hammadde, tarım ekonomisi vs.) esas olarak politik bilimkurgunun en güzel örneklerinden bir tanesi.

Üç ana karakter kitapta başı çekmekte Rasyonal Anarşist Profesör de la Paz (Devrimin alt yapısını oluşturmakta), süper bilgisayar Mike (devrimi olanaklı kılmakta) ve ana karakterimiz pratik ve becerikli Mannie (kısaca okuyucunun kendini özdeşleştirdiği kişi diyebiliriz).

Mizahi yönü, karakterlerinin gerçekçiliği, dilinin çok akıcı olması, betimlemeleri ve politik yönü kadar aksiyona da dengeli bir şekilde yer vermesi ile kendini hiç sıkmadan okuttuğunu söyleyebilirim. Ama unutmayın sonuç olarak “Ay zalim bir sevgilidir”.

Volkan’ın Notu:

9/10

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: BİLİM KURGU VEYA GELECEK: UZAY MUHASEBESİ

1000 YIL SÜRECEK UZAY YOLCULUĞU HAZIRLIĞI!

“CEM YILMAZ UZAYI KOLAY KOLAY BIRAKMAZ”