Home UZAYRAZZİ BU OTELDE GÜNDE 16 KEZ GÜNEŞ’İN DOĞUŞUNU İZLEYECEKSİNİZ!
UZAYRAZZİ - 16 Haziran 2019

BU OTELDE GÜNDE 16 KEZ GÜNEŞ’İN DOĞUŞUNU İZLEYECEKSİNİZ!

İsmi Aurora Station... İlk uzay oteli... 2022'de ilk müşterilerini ağırlayacak... Ön rezervasyon bedeli 80 bin dolar.

Hazırlayan: Eren Selçuk
Otel denilince aklımıza yaz – kış tatillerimize göre bize sunulan basit imkanlar geliyor. Ancak günümüzdeki otelcilik anlayışı bambaşka boyutlara taşınıyor. Alışılmışın dışına çıkmak için alternatifler her geçen gün artıyor:
* Peru’da 120 metre yükseklikteki asılı çadırlarda kalabilirsiniz,
* Çad çöllerindeki oteller maceralarla dolu,
* Finlandiya’da kızak otel odalarında konaklayabilirsiniz,
* İsviçre Alpleri’nde duvarsız otel odalarına ne dersiniz?
* Norveç’te Kızıl Işıkları altında cam çatının altında uyuyabilirsiniz,
* Maldivler’deki sualtı odaları da atlamak gerekiyor…
Bu liste uzadıkça uzar. Alternatif otel girişimciliği artık uzaya bile taşında. Özel şirketlerin yarıştığı uzay turizm sektörü için oteller de tasarlanmaya başlandı. Gün içerisinde 16 kez Güneş’in doğuşu ve batışını izleyebileceğiniz otel odalarından bahsediyoruz yani. 2022’de hayata geçirilmesi beklenen dünyanın ilk özel uzay otelinde yerçekimsiz ortamda Dünya’ya kilometrelerce yükseklikte bakma şansı olacak.

4 MÜŞTERİ, 2 MÜRETTEBAT
Uzay teknoloji alanında faaliyet gösteren ABD merkezli Orion Span isimli bir şirketin projesi bu. Auroro Station isimli otelin görsel tanıtımı yapıldı. Buna göre her uçuşta otelin içinde 4 müşteri ile birlikte 2 mürettebat olacak. Yolcular 12 gün boyunca Dünya yörüngesinden 320 kilometre uzaklıkta uzay boşluğunu gezecek.
9.5 MİLYON DOLARINIZ VARSA…
Auroro Station ile uzay seyahatine çıkmak isteyenler, yolculuk öncesinde 24 ay boyunca sürecek sıkı bir astronotluk eğitiminden geçecek. Uzayda otel keyfinin bedeli ise biraz cep yakıyor. Orion Span şirketi turları için 9.5 milyon dolar talep ediyor. Bekleme listesine girmek için 80 bin dolar ödemeniz gerekiyor.

‘HEDEF ULTRA ZENGİNLER’

Frank Burger
Şirketin CEO’su Frank Bunger, “Hizmetimiz takibi ultra lüks olacak. Müşteri profilimiz de buna göre ultra zenginler olacak. Otelimiz, Dünya yörüngesindeki bir tam dönüşünü 90 dakikada tamamlayacak. Tıpkı Uluslararası Uzay İstasyonu gibi düşünebilirsiniz. Müşterilerimiz böylece her 90 dakikada bir Güneş’in yeniden doğuşuna şahit olacak. Yani 1 gün içerisinde 16 kez gün doğumunu ve batımını izleme imkanı bulacaklar. Ayrıca yer çekimsiz ortamda pinpon oynayabilecekler. Her gün Dünya’daki yakınlarıyla görüntülü konuşma şansları da olacak” dedi. Aurora Station oteli 4 metre genişliğinde ve 11 metre uzunluğunda olacak.