Home UZAYRAZZİ ÇAPI 7 METRE OLAN BİR MARS’A DOKUNABİLMEK!
UZAYRAZZİ - 11 Mart 2021

ÇAPI 7 METRE OLAN BİR MARS’A DOKUNABİLMEK!

Spacemag Türkiye Londra temsilcisi Berna Jolliffe, İngiliz sanatçı Luke Jerram'ın son eseri olan 'Kızıl Gezegen'i yazdı.

Londra’dan yeni bir haberim var size… Luke Jerram’ın nasıl sıkı bir takipçisi olduğumu, Spacemag Türkiye’yi yakından takip edenler bilir.

Geçen yıl, bu enstelasyon sanatçısından size bol bol bahsetmiştim.

BAĞLANTILI HABER: YOLU LONDRA’YA DÜŞENE AY MÜZESİ’Nİ ÖNERİRİZ

Ay Müzesi beni büyülemişti. Düşünsenize müzenin tam ortasında parıldayan bir Ay. Kızlarımla gittiğim müzeden “Ay” aşkıyla yanıp tutuşarak ayrılmıştım.

BAĞLANTILI HABER: AY MÜZESİ’NE GİTTİM: “ÇOCUKLAR AY’A BAYILDI”

Jerram’ın koronavirüs heykelini henüz iki gün önce kaleme almışken, bu usta İngiliz sanatçının son eserinden de bahsetmek istedim: Mars, Kızıl Gezegen…

Evet, Londra’daki Doğal Tarih Müzesi, Jerram’ın Mars’ına ev sahipliği yapıyor. Ancak müzenin Hintze salonunun tavanından salınan yeni eseri henüz görmek mümkün değil. Çünkü müze ne yazık ki kapalı. Sebep; malum Covid-19…

BAĞLANTILI HABER: ÇERNOBİL MÜZESİ YAZI DİZİSİ-1: ANLATILMAYANI ANLATIYORUZ

AÇILIR AÇILMAZ GİDECEĞİM

Ay’ı gittik gördük umarız Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA’nın Perseverance (Azim) adlı aracının Mars’a varışını kutlamak için Londra’ya gelen Mars’ı da yakın gelecekte ziyaret etmek kısmet olur.

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: LinkedIN, FACEBOOK, PİNTEREST

Merak etmeyin, müze kapılarını açar açmaz sizin için Mars’ı da gezeceğim. Ama önce… Luke’un bu müthiş sanat eseri hakkında biraz bilgi topladık, Mars’ın çapı 7 metre.

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: TWİTTER, instagram, YOUTUBE

Görüntülere bakarsak detaylar inanılmaz çarpıcı. Her yanardağ, her krater sanki gerçek gezegene yaklaşmışsınız hissi uyandırsın diye bir de ışık ve ses kompozisyonu eklemiş yine.

Bu kompozisyon BAFTA ve Ivor Novello ödülü sahibi Dan Jones tarafından yaratılmış.