Home UZAYRAZZİ CYBERPUNK 2077
UZAYRAZZİ - 18 Temmuz 2020

CYBERPUNK 2077

Bilim kurgu yazarımız Volkan Güven bu haftaki köşesinde sizler için merakla beklenen bilgisayar oyununu yazdı.

Bildiğiniz gibi normalde bilim kurgu kitap ve filmleri ile ilgili yazılar yazmak hoşuma gider ama bu sefer biraz her zamanki habitatımın dışına çıkıp size heyecanla beklediğim bir bilgisayar oyunu ile ilgili detaylı bir inceleme yazmak istedim.

Witcher derken

Herhalde hem bilgisayar oyuncularını hem de bilim kurgu sevenleri son zamanlarda birlikte heyecanlandıran ne var diye sorsak, bu sorunun cevabı Cyberpunk 2077 olurdu. Witcher kitaplarını bir oyun serisi olarak piyasaya sunan ve Witcher 3 ile önceki oyunlarının ötesinde bir başarı sağlayan CD PROJEKT RED firması 2012 senesinden beri bu oyunun geliştirme çalışmaları ile uğraşmakta. Ne yazık ki piyasaya sürülmesi biraz yılan hikayesine dönen oyunun yayınlanması Eylül ayından Kasım ayına sarkmış durumda.

Cyberpunk 2077 ve Benzerleri:

Oyunun beta versiyonunu oynayanlar genelde Deus Ex, System Shock, Fallout ve GTA karışımı olarak tarif etmekteler. Bu oyunları daha önce oynamışsanız Cyberpunk 2077 geliştirilirken ne büyük acılar çekildiğini tahmin edebilmişsinizdir.

Night City

Söylediğim gibi detaylı bir yazı yazma niyetinde olduğum için size birazda oyunun geçtiği ortamdan bahsetmek isterim; oyunumuz bu tip oyunların favorisi olduğu gibi Night City isimli altı bölgeye ayrılmış olan açık dünya oynanış stiline sahip (GTA, Witcher) bir mega şehirde geçmekte. Oyun diğer türdeşlerindeki gibi araç kullanımını desteklemekte ve aktif bir gündüz gece döngüsüne sahip.

Bunun yanısıra birkaç radyo istasyonu, değişken hava durumu, birçok faction, zarar görebilen yaya ve araçlara ek olarak kendi arabamız ve dairemizin de olması oyuna renk katacak gibi durmakta. Aslında bu tip bir oyunda demin saydıklarımın hiçbiri pek görülmemiş şeyler değil.

Bunlara ek olarak karakterimizin Braindance isimli bir augmentation (geliştirme diyelim) sayesinde başkalarının anılarına dalabileceğini söylesem oyunda bizi ne sürprizlerin beklediğini sanırım ucundan kıyısından da olsa anlatabilmiş olurum.

-V-

Oyunda yönettiğimiz karakter “V” isimli, gözü yukarılarda olan ve yükselmek için fırsat arayan kanun kaçağı bir paralı asker. Farkettiyseniz özellikle erkek veya kadın demedim çünkü Witcher serisinde olduğu gibi dış görünüş konusunda bağlı olduğumuz bir roman karakteri söz konusu değil. Bu da demek oluyor ki karakterimizin görünüşünü geniş bir ölçüde kişiselleştirme imkanına sahip olacağız.

Oyunun başında seçeceğiniz Nomad, Street Kid ve Corporate seçeneklerine göre oyuna ısınmanızı sağlayacak olan kankanız Jackie ile tanışıyorsunuz.  Oyun aynı zamanda size bazı kolaylıklar da sunmakta. Örnek vermek gerekirse oyunun başlarında kullanmaya başlayacağınız aracınızı park ettiğiniz yeri hatırlamak zorunda değilsiniz, aracınızı olduğunuz yere çağırdığınızda yanınıza gelmekte. Veya bu tip oyunlarda olduğu gibi her seferinde  daha önce konuştuğunuz kişiyle tekrar konuşmak için yanına gitmeniz gerekmiyor ,bu işi telekonferans aracılığıyla halledebiliyorsunuz.

Oyunu implantlar sayesinde birçok oynanış stili ile oynamanız mümkün ama ağırlıklı olarak implantlar üç’e ayrılmakta (saldırı, gizlilik ve hack) ve stiliniz de buna göre şekillenmekte.

Oyunun ana hikayesinin uzunluğu Witcher 3’ten göre daha kısa olacak (toplamda 50 saat kadar) fakat yan hikayeler ve görevlerle 250-300 saate kadar çıkabileceği tahmin ediliyor.

Johhny Silverhand karakterini Keanu Reeves canlandıracak.

You are unbelievable…

Johnny Silverhand oyunun hikayesini devam ettirdiği Cyberpunk serisinde Samurai rock grubunun solisti ve serinin ana karakteri… Bizim Johnny ile ilişkimiz biraz daha karmaşık diyebiliriz. Oyunun genelinde Johnny’nin dijital hayaleti sadece bizim görebileceğimiz bir hologram olarak bizim rehberimiz olacak . Bu karakterin bizimle olan etkileşimi konusunda geniş çaplı bilgi olmasa da kesin olan bir şey var ki Johhny Silverhand karakterini Keanu Reeves canlandıracak 😊.

Wake the f… up samurai, we have a city to burn

Açıkçası arka planı bu kadar sağlam ve repütasyonu bu kadar yüksek bir firmanın bir bilim kurgu oyunu uzun süredir  piyasaya gelmiyordu . Umarım yaklaşık 8 senedir insanların beklediğine değer de hem bu oyunu oynamak için yapacağım upgradelere hem de harcayacağım zamana değer.

Umarım bu yazımdan sizde benim yazarken aldığım kadar keyif almışsınızdır. Web browserınıza Keanu Reeves, Cyberpunk 2077 ve E8 yazıp çıkan videoyu izlemeyi unutmayın 😉.

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: CYBERPUNK’IN ANTİ KAHRAMANI TAKESHİ KOVACS

VOLKAN GÜVEN’İN İLK YAZISI: …PUNK 101

KEANU REEVES OYUN TANITIMINDA

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: TWİTTER, instagram, YOUTUBE, LinkedIN, FACEBOOK, PİNTEREST