Home UZAYRAZZİ CYBERPUNK’IN ANTİ KAHRAMANI TAKESHİ KOVACS
UZAYRAZZİ - 4 Aralık 2019

CYBERPUNK’IN ANTİ KAHRAMANI TAKESHİ KOVACS

Bilim kurgu yazarımız Volkan Güven, Cyberpunk’ın anti kahramanı Takeshi Kovacs'ı yazdı: "İnanılmaz keyif aldım. Şiddetle tavsiye ederim."

“Düşmüş Melekler”

Cyberpunk’ın anti kahramanı Takeshi Kovacs başka bir macerasıyla daha bizimle birlikte. İthaki Yayınları’ndan çıkan kitabın konusu kısaca şöyle: 

Değiştirilmiş Karbon”daki olayların üzerinden otuz sene geçti. Ancak eski bir BM elçisi olan Takeshi Kovacs’ın maceraları hız kesmedi. Pek çok kez kariyer ve kılıf değiştirip yeni bir bedenle bu kez daha büyük olayların ortasında buldu kendini: Kanlı bir ayaklanmayı durdurmak üzere uzak bir gezegenin hükümetince tutulan bir askerdi artık.

Ancak mesele taraf tutmaya geldiğinde ona kimin ödeme yaptığına bakmaksızın Kovacs istediği tarafı seçerdi – yani kendininkini. Haliyle sıradışı bir ekip onu kadim bir uzaylı gemisine yapılacak hazine avı için çağırdığında bu teklife hayır diyemezdi. Kalaşnikoflarını hazırlayıp görevini yarıda bırakan Kovacs için bu yeni macera tek başına yapamayacağı kadar büyüktü. Ama o istediğini almak için her şeyi yapmaya hazırdı; ölüleri diriltmeye bile.”

Nasıl ki “Değiştirilmiş Karbon” film noir türünden bir çok esinti taşıyor diyebilirsek, “Düşmüş Melekler” için de daha ziyade askeri teknoloji ve savaş temalı bir bilim kurgu olduğunu söylememiz doğru olur.

Roman’ın en hoşuma giden yanlarından biri Takeshi Kovacs’ın ilk romandaki dedektif rolünü bırakıp asker kimliğine döndüğünü görmem oldu. Artık daha direkt , daha acımasız ve amacına daha odaklı bir Takeshi Kovacs ile karşı karşıyayız.  İlk kitaptaki güç ve nüfuz mücadelesinin aksine ikinci kitap daha ziyade insanın hem bedensel hem ruhsal olarak değeri (veya değersizliği) üzerinde ciddi bir biçimde duruyor.

Kitap askeri teknolojilere merak duyan okuyucuları mutlu edecek bir çok ayrıntıyı barındırmasının yanısıra ilk romanda değinilen gizemli Marslılara dair de bir çok detay ve ek bilgi içererek gizem seviyesini belirli bir düzeyde tutarak okuyucuyu içine çekip meraklandırmayı başarıyor.

Açıkçası uzun süreden beri bilim kurgu, askeri teknoloji, gizem ve savaşın felsefi boyutunu içeren bir roman okuduğumu hatırlamıyorum. Bu türlerin hepsini ayrı ayrı seven biri olarak gerçekten romandan inanılmaz keyif aldım. Şiddetle tavsiye ederim.

Volkan’ın Notu:

İkinci kitap: “8”

Seri: “8”

Fotoğraf: İthaki

VOLKAN GÜVEN’İN ÖNCEKİ YAZILARI:

“DÖNÜŞ” ÜÇLEMESİ

-KATİLBOT GÜNLÜKLERİ-

TRANSHÜMANİZM HAKKINDA BİR ROMAN

VOLKAN GÜVEN’İN İLK YAZISI: …PUNK 101