Home UZAYRAZZİ DUNE EVRENİ BÜYÜK HANEDANLAR-3
UZAYRAZZİ - 12 Şubat 2020

DUNE EVRENİ BÜYÜK HANEDANLAR-3

Bilim kurgu yazarımız Volkan Güven, geçen hafta oldukça ilgi gören Dune Evreni'ni bu hafta yazmaya devam ediyor.

Corrino Hanedanı: Kaitain gezegeninde hüküm sürmekte olup; İmpartatorluk’ta Corrin Savaşından sonra hüküm hakkına sahip olan Corrino evi aynı zamanda Altın Aslan Tahtı’nın da sahibidir.  Eskiden elit imparatorluk askerleri Sardaukar’lar vasıtasıyla hüküm haklarını garantiye almış olsalarda, şu anda karışık bir ittifaklık ağıyla hüküm sürebilmektedirler. Bu hanedana ait önemli figürler; Imparator Padişah Shaddam IV, Prenses Irulan ve Hasimir Fenring’dir.

Atreides Hanedanı: Caladan gezegeninde hüküm süren Atreides Hanedanı soyunun kadim dünyadaki Yunan Agamennon’a dayandığını öne sürmektedir. Padişah tarafından baharat hasadını sürdürmesi içni  Dune mülkünün geçici sahipliği verilmiştir. Zengin bir hanedan olmasa da, onur ve gururlarına çok önem veren bir ev olup, Dune evreninde Duke Leto Atresides, Paul Atreides, Gurney Hallecki Lady Jessica ve Duncan Idaho gibi ana figürleri barındırır.

Harkonnen Hanedanı:  Endüstriyel Harko gezegeninde hüküm sürmekte olup; geçmişinin Finlandiyada yaşayan Sami ( belki biraz Rus) halkına dayandığını öne süren Harkonnen evi; özellikle Baron Vladimir Harkonnen yönetiminde bir dönem Dune gezegeninin yönetmiştir. Başarı ve hedefleri için hertürlü yolu denemekten çekinmeyen (hile, cinayet, şantaj, işkence vbg.) bu evin Atreides hanedanı ile  arasında geçmişten gelen bir kan davası bulunmaktadır. Önemli figürleri: Baron Vladimir Harkonnen, Rabban Harkonnen, Feyd Rautha ve sapkın mentat Piter De Vries dir.

Vernius Hanedanı:  Richese’nin en büyük rakibi olan Vernius hanedanı imparatorluğun ana teknoloji üreticisidir. Özellikle uzay seyahati ve taşıması ile sorumlu olan Uzay Loncası’na büklüm gemileri üretiminden sorumludur. Corrino hanedanı ile olan anlaşmazlığı bu hanedan’ın çok büyük bir biçimde zarar görmesine yol açmıştır. Önemli figürleri; Kont Dominic Vernius, Prens Rhombur ve Prenses Kailea’dır.

Richese Hanedanı: İmparatorluk’taki teknoloji üreten iki hanedandan biri olan Richese hanedanı minyatürleştirme teknolojisi, Richese mercekleri ve Vernius hanedanı ile olan rekabetiyle ünlüdür. Önemli figürleri; Kont Ilban Richese’dir.

Ginaz Hanedanı: Özellikle büyük evler için kılıç ustası yetiştirmekle sorumlu bir hanedan olan Ginaz evi Moritani hanedanı ile girdiği savaş sonucunda yıkılmıştır.

FOTOĞRAF: Twitter

BAĞLANTILI HABERLER:

SÜRÜCÜSÜZ ARAÇ KARDA GİDER Mİ?

UZAY TURİZMİ, ZENGİNLERİN DÜNYA’DAN KAÇMA BAHANESİ Mİ?

‘OKYANUSLAR KURUSA DÜNYA NASIL GÖRÜNÜRDÜ?’ VİDEOSU