Home UZAYRAZZİ DUNE EVRENİ SİLAHLAR-4
UZAYRAZZİ - 20 Mart 2020

DUNE EVRENİ SİLAHLAR-4

Dune evreninde kullanılan silahları yazacağım. Dune evreni, kullanılan silahlar ve bunlara bağlı teknolojiler açısından çeşitlilik gösterir.

Merhaba, bu yazımda özellikle Dune evreninde kullanılan silahlar ve ilgili teknolojilere değinmek istiyorum. Açıkçası sosyo-politik açıdan çok zengin olan Dune evreni kullanılan silahlar ve bunlara bağlı teknolojiler açısından da çeşitlilik göstermekte.

  1. Kalkanlar
  • Dune evreninde kalkan teknolojisi çok gelişmiş bir durumdadır. Binalar, insanlar ve araçlar kalkan(lar) vasıtasıyla özellikle atış özellikli ve hızlı hareket eden bir çok silaha karşı koruma kazanmışlardır.
  • Fakat kalkan teknolojisinin kullanıcılar için bir çok dezavantaj ve dikkat edilmesi gereken noktası vardır:
  • Kalkanı ancak saniyede 6-9 cm hızla ilerleyen yavaş atımlı mermiler veya kılıçlar geçebilir. Aynı zamanda kalkan kullanıcısı kalkanın içinden dışına doğru yukarıda belirtilen silahları kullanamaz.
  • Kalkan’a lazer ışınıyla ateş edildiğinde atomik bir patlama meydana gelmesi çok olasıdır.
  • Dune gezegeninde açık çölde kalkan kullanıldığında mutlaka dev çöl solucanları Kalkan’ın titreşimine doğru hücum etmektedir.
  • Kalkan kullanıcısı bir süre sonra havasız kalma riski ile karşı karşıya kalır.

         2. Bıçak ve Kılıçlar

Eski moda gibi görünse de Dune evreninde hala bıçakların kullanımı için yer bulunmaktadır. Özellikle zehir, asit ve değişik kimyasallarla kaplanmış bıçak ve kılıç çeşitleri kullanılmaktadır.

Crysknife: Fremenlerin ölen solucanların dişlerinden yaptıkları özel bıçaklardır. Kişiye sabitlenmiş bir bıçaktır, yani bıçak kişiden uzaklaştığında veya kişi öldüğünde bıçak yok olur.

       3. Lazer Silahları

Kalkanın icadına kadar geniş ölçekte kullanılsalar da , özellikle kalkan’a ateş edilen bir lazer’in atomik patlama yaratma etkisi yüzünden Dune evreninde artık belirli alanlar ve cihazlar dışında kullanılmamaktadır.

       4. Ateşli Silahlar ve Tabancalar

Özellikle kalkanlı düşmanlara karşı yavaş atımlı mermiler kullanan silahlar revaçtadır.

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: DUNE EVRENİ BÜYÜK HANEDANLAR-3

DUNE HANEDANLARI

KORKU AKLIN KATİLİDİR – ÇÖL GEZEGENİ DUNE