Home UZAYRAZZİ DUNE HANEDANLARI
UZAYRAZZİ - 5 Şubat 2020

DUNE HANEDANLARI

Bilim kurgu yazarımız Volkan Güven: "Dune evrenindeki belli başlı hanedanlıkları ve yönetim şekillerini anlatmaya çalışacağım."

Her hanedan bazen tek bir gezegen bazende gezegenler topluluğunu yöneten gücü temsil eder. İmparatorlukta sayısız hanedan olmakla birlikte hanedanları; ana ve alt hanedanlar olarak ayırmak doğru olacaktır.

GÜÇ DENGESİ

Her hanedanın genelde faaliyet gösterdiği operasyon merkezi olan bir gezegen bulunmaktadır. Dışlanmış ve yaptıkları eylemler yüzünden konseyden çıkarılan hanedanlar sürgün’e gönderilirler ve konseyin herhangi bir korumasından faydalanamayarak avlanmaya açık hale gelirler.

Sürgün ve Konsey’den çıkarılma kararı genelde İmparatorluk fermanı veya soylu hanedanların oluşturduğu Landsraad Konseyi tarafından alınır. Bu durum genelde asi Hanedan’ın Büyük Sözleşme’de yasaklanmış atomik silahlar kullanması sonucu gerçekleşir.

ANA HANEDANLAR

Ana veya büyük bir hanedan bir gezegen veya gezegenler sistemini imparator tarafından imparatorluk kanunlarına göre yönetmesi için seçilen bir ailedir. Her büyük hanedanın kendi bayrağı, simgesi ve kendine ait renkleri vardır. Bütün büyük evlerin askeri gücü ancak İmparatorluk’un elit askeri birliği olan Sardukar’ları yenmeye yeterli gelir. Ana hanedanlar ve imparator arasında hassas bir güç dengesi süregelmektedir.

ANA HANEDANLAR VE BENE GESSERİT

David Lynch’in Dune (1984) filminden bir Bene Gesseritler sahnesi.

Bazı büyük evler kızlarını Bene Gesserit rahibelerine eğitilmeleri için verirler. Bunun yanısıra Bene Gesseritler büyük evlerin üyülerini kullanarak binlerce yıldır süregelen bir gizli üreme programını devam ettirmektedirler.

ALT HANEDANLAR

Bir gezegende Ana Hanedan’a bağlı olarak faaliyet gösteren bir veya birden fazla hanedan’a verilen isimdir. Küçük de olsa bir soyluluk ünvanı taşımakla birlikte, Lansraad’ta oy hakları bulunmaktadır.

LANDSRAAD

Büyük evlerin oluşturduğu, başkanlığı padişah tarafından yapılan konseyin ismidir.

 

Fotoğraf: Twitter

BAĞLANTILI HABERLER: 

MARS-1: KOMŞUMUZUN EN GÜZEL FOTOĞRAFLARI

ANTİK DÜNYA’NIN İKİDEN FAZLA KUTBU VARMIŞ!

‘KARA DELİKLER İÇİNDE ZAMAN YOLCULUĞU MÜMKÜN’