Home UZAYRAZZİ EFSANE ROCK GRUBU QUEEN’İN YILDIZI BRIAN MAY ‘UZAY HAYALİ’Nİ ANLATTI
UZAYRAZZİ - 18 Haziran 2019

EFSANE ROCK GRUBU QUEEN’İN YILDIZI BRIAN MAY ‘UZAY HAYALİ’Nİ ANLATTI

"İnsanoğlu sorumlu davranmayı, iyi ruhlu olmayı öğrenmeden uzay macerasına çıkmamalı."

Dünyanın en iyi gitaristlerinden biri olan Brian May’in astrofizik üzerine doktorası olduğunu biliyor musunuz? Peki efsane grup Queen’in 71 yaşındaki dev müzisyeninin Ay üzerine bir kitabı olduğunu…

GÖKBİLİMCİ VE MÜZİSYENİM

Rock efsanesi, Avrupa Uzay Ajansı (ESA) için bir video çekti ve Ay’a ilk adımı atan adtronot Neil Armstrong’dan esinlendiği ‘uzay hayali’ni şöyle anlattı:

“Merhaba dostlar, ben Brian May, İngilizim, konuştuğumuz üzere Avrupalıyım ve bir gökbilimci ve müzisyenim.”

“Benim uzay hayalim (yazdığım) bu kitaptaki (MISSION MOON 3-D: Reliving the Great Space Race) kelimelerde bulabilirsiniz. Çoğunluğu ölümünden kısa bir süre konferansına katıldığım Neil Armstrong’dan esinlendi…”

20=TEKNOLOJİ, 21= İNSAN

“Şöyle demişti; ‘Umalım da torunlarımız bizim yaşımıza geldiklerinde geriye bakıp ’20’nci yüzyıl teknolojide ilerleme ve gelişme yüzyılıydı. 21’inci yüzyıl da insan karakterinde ilerleme ve gelişme yüzyılıydı’ diyebilsin.’

“Uzay hayalim şöyle: Umarım uzaya gitmeden önce gezegenimize iyi davranma konusunu hallederiz. İnsanoğlu sorumlu davranmayı, iyi ruhlu olmayı öğrenmeden uzay macerasına çıkmamalı.”

SAYGI VE TERBİYEYİ GÖTÜRELİM

“Bir gün oraya ulaştığımızda, tüm yaratıklara, birbirimize ve bu güzel mavi gezegende yaşayan tüm türlere karşı oturttuğumuz saygı ve terbiye gibi değerleri de yanımızda götürelim. 

“Bu terbiyeyi uzaya taşımak, insan doğasının en iyisini sorumlulukla üretmek benim hayalimdir. Teşekkür ederim.”

Fotoğraf: ESA, brianmay.com