Home UZAYRAZZİ EİNSTEİN VE HAWKİNG: EVRENİN EFENDİLERİ
UZAYRAZZİ - 6 Şubat 2020

EİNSTEİN VE HAWKİNG: EVRENİN EFENDİLERİ

Digiturk, Tivibu ve D-Smart platformlarında yer alan BBC Earth, 16 Şubat'ta iddialı bir belgesel yayınlayacak.

BBC Earth, Şubat 2020 itibariyle Dünya’nın en uzak yerlerinden, kozmik uzayın keşfine uzanan yeni yapımlar yayınlayacak. Digiturk, Tivibu ve D-Smart platformlarında yer alan BBC Earth’in 16 Şubat’ta yayınlayacağı “Einstein ve Hawking: Evrenin Efendileri”ne özellikle dikkatinizi çekiyoruz: 

İKİ BİLİM İNSANIYLA RÖPORTAJLAR

Stephen Hawking.

20. yüzyılın en büyük beyinlerinden ikisinin tüm insanlığa bıraktıkları eşsiz miras, Evrenin Efendileri ile ekranlara geliyor. Einstein, oluşumundan nihai yok oluşuna kadar evrenin işleyişini keşfetmek ve tahmin etmek için “Görelilik Kuramı”nı ortaya attı. İngiliz fizikçi Stephen Hawking, Büyük Patlama ve Kara Delikler üzerinde öncü çalışmalar yaptı ve ‘Her Şeyin Kuramı’nı ortaya atarak evrene ilişkin kuantum düzeyde daha büyük bir kavrayışı keşfetmek istedi. Einstein ve Hawking’in röportajlarını ve kayıtlarını kullanan bu ufuk açıcı belgesel, iki bilim insanını hayata döndürürken; yeni tartışmalar ve karşı görüşler ortaya koyuyor.”

BBC Earth’ün Şubat’ta yayınlayacağı diğer 3 belgesel de şunlar:

  • Simon Reeve ile Kuzey Amerika: Yazar ve maceracı Simon Reeve, Kuzey Amerika’ya doğru inanılmaz bir yolculuğa çıkıyor. Yoksulluk, siyasal sınırlar ve insanlık dramlarının yanısıra büyük bir zenginliğin de yaşandığı, çölleri ve ormanlarıyla uçsuz bucaksız bir kıta olan Kuzey Amerika yeniden keşfediliyor. Simon, bu kezbelirsiz birgelecekle karşı karşıya olan Montana sığır çobanlarıyla ve daha iyi bir yaşam için kuzeye göç eden Guatemala yerlileriyle tanışıyor. Daha önce Meksika güneşi altında ısınan, Kuzey Kutbu’nda titreyen Simon, yeni serüveninde büyüleyici kıtanın havasına alışmaya çalışıyor.
Kaşif Ben Fogle.
  • Ben Fogle ile Vahşilerin Yaşam Alanları: Kaşif Ben Fogle, yedinci sezonunda modern yaşamın koşuşturmacasına sırt çeviren ve dünyanın en uzak yerlerinde hayat kuran insanlarla görüşeceği belgesel dizisiyle ekranlara geri dönüyor. Maceranın yedinci sezonunda, Ben’in çeşitli sosyal sınıflardan gelen ve alışkın olduklarından çok farklı yola girmeyi seçen cesur kişilerle bir araya gelişi yer alıyor. İlk dört bölümde Ben, 20 yıl önce Ozark Ulusal Ormanı’ndan 200 dönüm arazi satın alan usta bir zanaatkârla ve şansız bir günün ardından bavullarını toplayıp okul otobüsünden bozma bir karavanla Yeni Zelanda’nın engebeli sahil şeridini ve çarpıcı sıradağlarını gezmek için yollara düşen bir aile ile tanışıyor. Belgesel ilerleyen bölümlerde kuzey kutubunda bir adada yaşamakta olan, Everest’e tırmanan ilk Norveçli kadının yaşam öyküsüne yer veriyor. Bu sezon boyunca Ben, farklı bir arayış için günlük hayatı geride bırakmanın nasıl bir şey olduğunu keşfediyor.
  • Tropik Adalar: Dünya’nın ikonik adalarından Madagaskar, Borneo ve Hawaii’ye yer vererek bu eşsiz habitatların yaban hayatını, tarihini ve kültürünü araştıran Tropik Adalargezegenimizin sağlığını ölçmek, bu değerli cennetleri korumak ve ekolojisini kurtarmak için savaşın ön cephesinde mücadele eden bilim insanlarına da yer veriyor. Tüm adalar içindeki en geniş hayvan çeşitliliğine sahip Madagaskar, zorlu doğası ile eşsiz bir görsel şölen sunuyor. Yüzen maymunlara, uçan yılanlara ve dev etçil bitkilere ev sahipliği yapan Borneo’nun benzersiz tropikal ormanlarında ve yüksek dağlarında ise sadece en dirençli olanlar hayatta kalabiliyor. Yeryüzündeki cennet olarak anılan Hawaii ise nefes kesici doğal güzelliklerinin yanı sıra zorlu yaşam mücadelesini ekranlara taşıyor.
Program Yayın Tarihi Yayın Saati
Tropik Adalar 06/02/2020 22:00
Ben Fogle ile Vahşilerin Yaşam Alanları 09/02/2020 21:00
Simon Reeve ile Kuzey Amerika 16/02/2020 20:00
Einstein ve Hawking: Evrenin Efendileri 16/02/2020 21:45

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: EVRENDE BİZİM NE İŞİMİZ VAR?

‘BİN YILIN SONUNDA KÖKLÜ BİR DEĞİŞİKLİK GERÇEKLEŞECEK’

‘AYNŞTAYN BASİT İNSANLAR ARASINA GİRDİ!’