Home UZAYRAZZİ EN ÇOK OKUNAN KİTAP: “GARİP GEZEGEN”
UZAYRAZZİ - 28 Aralık 2019

EN ÇOK OKUNAN KİTAP: “GARİP GEZEGEN”

Amazon'un en çok okunan kitaplar arasında yer alan Strange Planet'ı (Garip Gezegen) kızlarıma aldım. Kesinlikle tavsiye ederim.

Garip bir gezegen değil mi burası? İnternet sonrası Dünya’nın neresinde olursak olalım, kenetlenmiyor muyuz? Örneğin ben… İngiltere’de yaşıyorum. Ancak her gün Spacemag Türkiye’nin Yazıişleri ile Skype toplantısı yapıyor; uzay, bilim ve teknoloji gündemini konuşuyoruz. Genel Yayın Müdürümüz Emre Ergül, piyasaya çıkan tüm kitaplar hakkında konuşmayı sever. 

ANNE OLARAK ANNELERE TAVSİYE EDERİM

Noel sonrası toplantımızda “Strange Planet”tan bahsetmeseydim keşke ona 🙂 Amazon’un en çok satanlar arasında olduğunu söyledim; konu iyice dağıldı… “Hemen yaz” dedi. Yazarım yazmasına (hatta okuduğunuz gibi yazdım yazmasına da) sorun değil… Zaten Noel hediyesi olarak kızlarıma almıştım… Profilimde benim kim olduğumu okuyabilirsiniz… Orada orada en önem verdiğim titrim ‘anne’ olmaktır. O nedenle tüm annelere tavsiye ederim… Strange Planet’i… Hem komik hem düşündürücü…

Strange Planet’tan bir karikatür…

2019 instagram fenomeni… Şubat 2019’da ilk karikatürleri instagram’da yayınladığında 250 bin takipçisi vardı. Çok değil 3 ayda, Mayıs 2019’da 2 milyon takipçiye ulaştı… İşte o kişiden… Okudukça güldüren ve insanın günlük yaşamını başka yaratıkların gözüyle komik hale getiren başarılı bir renk cümbüşü…

DÜNYA’DA UZAYLI GİBİ HİSSEDENLERİN DİLİ

New York Times yazarı Nathan W. Pyle pembe, mavi, yeşil ve mor renkli bu karikatürleri kızım dahil genç kuşağı bile gülümseten akıllıca bir kitapçıkta toplamış… “Keşke biraz daha uzun olsaydı, keşke bu kadar çabuk bitmeseydi” dediğimiz bu karikatürler gülmeye ihtiyacı olanlara bir nevi mutluluk aşısı. Etrafımda birçok kişinin Noel hediyesi seçtiği bu kitap kesinlikle okunmalı.
Uzaylıların- insanların günlük hayatta olağan bulduğu şeylere- tepkileri inanılmaz bir çizim ve dil becerisiyle yansıtılmış. 
Biraz da kendini Dünya’da uzaylı gibi hissedenlerin dilini konuşuyor!
Kesinlikle tavsiye ediyorum!

NATHAN W. PYLE KİMDİR?

Nathan W. Pyle’ın eşiyle Twitter profil fotoğrafı…
1982 doğumlu Nathan W. Pyle, New York’ta yaşayan, Amerikalı karikatürist ve yazardır. Bize çok geleneksel ve tanıdık gelen şeyleri yapan mavi şeylerle dolu garip tanıdık bir gezegeni betimleyen popüler Strange Planet webcomic serisinin yaratıcısıdır. Kürtaj karşıtı olması birçok platformda tartışma konusu olmuştur. BuzzFeed için çalışmıştır.