Home UZAYRAZZİ EN İYİ 10 UZAYLI İSTİLASI FİLMİ
UZAYRAZZİ - 10 Ekim 2019

EN İYİ 10 UZAYLI İSTİLASI FİLMİ

Bilim insanları, "Evrende uzaylı var mı?" sorusunu tartışadursun; IMDB’de en yüksek not alan 10 yabancı istila filmini sizin için derledik...

Hazırlayan: Mert EZİCİ
Bilim adamları; keşfedilmemiş uzaylı yaşamının sırlarla dolu evrende var olup olmadığı konusunda gece ve gündüz tartışadursunlar, Hollywood Dünya’yı işgal eden uzaylılarla ilgili yapımlarla, bilim kurgu sinemasında çok kârlı niş bir pazar oluşturdu bile. Senaristler ve yönetmenler, uzaylıları tüm şekil ve boyutlarda gezegenimize getirip, onları eğlenceli bir şekilde evrene hâkim kılmayı sıklıkla tercih ediyor. Tabii ki, bazı filmler diğerlerinden daha iyi ve bu kadar çok film içinden, hangi istila filmlerinin zaman ayırmaya değer olduğunu bulmak oldukça zor. IMDB’de en yüksek not alan 10 yabancı istila filmini sizin için derledik…

SÜPER KAHRAMANLAR GEÇİDİ

Yenilmezler – Avengers (2012)
Yönetmen: Joss Whedon
IMDB: 8.1
Film adeta her şeyi başlatan bir süper kahramanlar geçidi. “Yenilmezler” büyük isim oyuncuların ikonik süper kahramanları canlandırarak, uzaylı istila kuvvetlerine karşı direnişini anlatıyor. Uzaylıların şiddetli ve durmaksızın devam eden saldırıları ile süper kahramanlarımız karşı karşıya gelince ortaya tarihin en iyi aksiyon filmlerinden biri çıkmış açıkçası. Bu filmin üzerindeki baskıları düşündüğümüzde günün sonunda ortaya epik bir başarısızlık çıkabilirdi ama neyse ki “Yenilmezler” şimdiye kadar yapılmış en iyi süper kahraman filmleri arasında yerini aldı.
Yasak Bölge 9 – District 9 (2009)
Yönetmen: Neill Blomkamp
IMDB: 8
Yönetmen Neill Blomkamp imzalı “Yasak Bölge 9”, şimdiye kadar gördüğüm en güçlü, en etkileyici, hareketli ve şiddetli uzaylı istila filmlerinden biri. Güçlü bir şekilde ırkçılık sorunlarına eğilen, son derece grafiksel, eleştirel zeki bir film. Sert şiddet ve bilim-kurgu aksiyonu ziyadesiyle mevcut. Film insanı duygusal olarak yorabiliyor ancak yine de bilim kurgu sineması sevenler için kaçırılmaması gereken bir deneyim sunuyor.
Yarının Sınırında – Edge Of Tomorrow (2014)
Yönetmen: Doug Liman
IMDB: 7.9
Film gösterime girdiğinde “Tom Cruise nefreti” nedeniyle gişede pek iyi iş yapmamıştı. Oysa ki “Yarının Sınırında”, bilimkurgu aksiyonu ve unutulmaz sahneler barındıran en iyi “Cruise” işlerinden biri olmanın yanısıra iyi de bir komedi filmi. “Bugün Aslında Dündü” ve “Matrix” karışımı bir filmin normalde komik veya ciddi olacağını ya da ortaya iyi bir aksiyonun çıkacağını kolay kolay tahmin edemezsiniz. Filmi henüz izlemeyenler, filmin anlattığımız kadar iyi olmayacağını düşünebilir ancak gerçek şu ki aslında film bundan çok daha iyi. Sadece fragmanları görmezden gelin, kötü gişe sonuçlarını es geçin ve bu gözden kaçan filme bir şans verin!
Uzay Yolu VIII: İlk Temas (1996)
Yönetmen: Jonathan Frakes
IMDB: 7.6
Daha yeni olan “Uzay Yolu” filmlerinin uçukluğuna kıyasla, “İlk Temas” da doz ayarında, her şey olması gerektiği gibi verilmiş, abartıya kaçılmamış. Mürettebat, Dünyalıların 21. yüzyılın ortalarında uzaylılar ile ilk temasının oluşturacağı muhtemel tehdidi durdurmak için zaman içinde yolculuğa çıkıyor. “İlk Temas”, Uzay hakkında çok az şey bilenler için yeterli bilgi ve referansları çekici bir yalınlıkla aktarıyor. Patrick Stewart & Brent Spiner’ın birinci sınıf oyunculukları ve Borg’a özgü şeytani bakışla birlikte film, bilim kurgunun kötü karakterlerine yeni bir bakış açısı getiriyor.

İNSANLARI UYURKEN MAHLUKATA ÇEVİRMECE

Ceset Yiyicilerin İstilası (1978)
Yönetmen: Philip Kaufman
IMDB: 7.4
Bir filmin ikinci versiyonunun, hem de aynı adı taşıyan orijinalinden, daha çok sevilmesi ve daha çok beğenilmesi tuhaf değil mi? Filmde sessizce Dünya’yı istila eden uzaylılar, insanları uyurken duygusuzlaştırıp başka bir mahlukata devşiriyor. Modern sinemaseverler, bu bilim-kurgu korku klasiğinde, paranoyak terörden kolayca etkilenebilirler. 70’lerdeki cezbedici etkisi ve Donald Sutherland, Leonard Nimoy, Jeff Goldblum ve Veronica Cart Wright’lı yıldız kadrosuyla izlemeye değer.
Yaşıyorlar (1988)
Yönetmen: John Carpenter
IMDB: 7.3
John Carpenter, bize sadece sihirli güneş gözlükleri ile görülebilen insanlar olarak gizlenen uzaylılarla ilgili kısa bir hikâye anlatıyor. Keith David ve dönemin sevilen pankreas güreşçisi Roddy Pipper’ın aldığı rollerle hatırlanan ilginç kara komedide, ana karakter av tüfeği ile bir bankaya girer ve insan kılığına girmiş tüm uzaylıları havaya uçurur. Film, belki olması gerektiği kadar ciddi değil ancak ziyadesiyle eğlenceli ve etkili. Carpenter bize sıra dışı mizah anlayışıyla eğlenceli bir hikâye aktarıyor.
Siyah Giyen Adamlar (1997)
Yönetmen: Barry Sonnenfeld
IMDB: 7.3
Şimdiye nazaran daha az bilinen bu çizgi roman beyazperdeye uyarlandığında; ikonik kıyafetleri, sağlam karakterleri, dile dolanan müzikleri ve özellikle Will Smith’in sergilediği performans ile oldukça ilgi çekmişti. Will Smith ve Tommy Lee Jones’in canlandırdığı nüktedan iki ajan, insanları dünya dışından gelecek terörist saldırılara karşı korumayı amaçlıyor. Ancak işler raydan çıkınca ne yapacaklarını şaşıracak hale geliyorlar. Daha sonra çekilen hiçbir film bu ikonik bilim kurgunun filminin kalitesine ulaşamadı. Jones ve Smith arasındaki kusursuz kimya, mizahi uyum ve birinci sınıf uzaylı efekt ve makyajları ile “Siyah Giyen Adamlar” sinema tarihinde türün diğer örneklerinden farklı bir yerde konumlanıyor.

SIĞINAKTA UYUYAN KADININ HİKAYESİ

Cloverfield Yolu No:10 (2016)
Yönetmen: Dan Trachtenberg
IMDB: 7.2
2008’de çekilen ve klasik bir film olarak nitelenen Cloverfield (Canavar) filminin devamı olmasa da bu film onun ruhani bir halefi olarak görülebilir. Hikâye, dış dünyada yaygın bir nükleer ya da kimyasal saldırı olduğunu iddia eden iki adam ile geçirdiği araba kazasından sonra sığınakta uyanan bir kadının etrafında dönüyor. İki yabancı adam kesinlikle dışarı çıkılamayacağını iddia etmektedir. Daha fazla ayrıntıya girmeden, uzay sinemasını seven herkesi bu iyi Amerikan filmini izlemeye çağırıyorum.
Transformers (2007)
Yönetmen: Michael Bay
IMDB: 7.1
Pek çok insan Michael Bay’a, özellikle “Transformers” serisine gereksiz eleştiriler veriyor, ancak eleştiriyi aşıp saygı boyutunu zorlayanlar dahi serinin bu ilk “Transformers” filminin kesinlikle paranızın karşılığını verdiğini kabul ediyor. Yapım, dünyanın en güzel ve en meşhur Uzaylı istila filmlerinden biri. Devasa robot uzaylılar bolca savaşıyor ekranda ve bu filmi her izlediğimde sayısız aksiyon sahnelerinin her birinde yeni bir şey fark ediyorum.
Kurtuluş Günü (1996)
Yönetmen: Roland Emmerich
IMDB: 7
Kurtuluş Günü bu alandaki bir diğer klasiklerden biri. Bill Pullman’ın sinema tarihinin en ikonik konuşmalardan birini yaptığı film, gezegenin yarısını ölüm ışınlarıyla tehdit eden uzayların Dünya’yı işgal etme hikayesidir. Bu film bugün dahi izlediğimde beni hala büyülüyor. Beyaz Saray ve New York’u vuran uzay gemilerinin çekimleri, Will Smith’in gemideki esprileri ve Jeff Goldblum ile unutulmaz bir yapım. Bu film, bence halihazırdaki uzaylı filmlerinden sıyrılıyor. Bir şekilde her zaman ya referans alınacak ya da taklit edilecek kült bir uzaylı istila filminden bahsediyoruz nihayetinde.
BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: