Home UZAYRAZZİ “ERKEKLER ÖLDÜKTEN SONRA SPERM BAĞIŞLAYABİLMELİ”
UZAYRAZZİ - 22 Ocak 2020

“ERKEKLER ÖLDÜKTEN SONRA SPERM BAĞIŞLAYABİLMELİ”

İngiliz bilim insanlarından, sperm bağışçı sayısının azalmasına karşı çağrı: "Erkekler, organ bağışı yapar gibi sperm bağışlayabilsin."

Biri Leicester Üniversitesi’nden Dr. Nathan Hodson… Diğeri Manchester’daki Wythenshawe Hastanesi’nden Dr. Joshua Parker… Journal Of Medical Ethics adlı dergiye yazan iki bilim insanı, ülkede doğurganlığın ve sperm bağışçı sayısının azaldığına dikkat çekip ilginç bir çağrı yaptı: “Erkekler öldükten sonra sperm bağışlayabilmeli.”

ÖLÜMDEN 48 SAAT SONRA SAĞLIKLI SPERM

Joshua_Parker. (Fotoğraf: Twitter)

“Ölen erkekten sperm alınması etik sayılmalı” diyen iki doktor şöyle devam etti: “Bunu aynen organ bağışı gibi görmek gerekli. Eğer ki hastalıklara karşı hayat kurtaran bağışları ahlaken kabul ediyorsak; hastalık olmasa da doğurganlığı düşünerek bağış konusunun içeriği genişletilmeli. Ölümden sonra spermi çekip kadına enjekte etme işlemleri birkaç yıldır yapılıyor. Ölümden 48 saat sonrasına kadar sağlıklı sperm elde edilebilir.”

“İşin psikolojik tarafı da var. Ölümden sonraki sperm bağışı, yas tutan ailesini de mutlu edecektir. Ölümünden sonra onun yeni bir bedende olacağı fikri yası yok edecektir.”

“ÇOCUK, ÖLDÜĞÜ İÇİN BABASINI ARAMAYACAK”

Progress Educational Trust adlı doğurganlık üzerine çalışmalar yapan kuruluştan Sarah Norcross da tartışmanın bir başka noktasına dikkat çekiyor: “İngiltere’de sperm bağışıyla doğan bir gencin 18 yaşına geldiğinde babasını öğrenme hakkı var. Bu da sperm bağışına olan ilgiyi azaltan bir gerçek. Ölen birinden yapılacak sperm bağışı, bu kaosu da ortadan kaldırır.”

İngiltere uzun süredir sperm bağışında sıkıntı yaşıyor. En son 2017 yılında Amerika’dan 4 bin, Danimarka’dan 3 bin tüp sperm getirilmişti ülkeye.

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: MARS’TA KOLONİLEŞMENİN ANAHTARI BULUNDU: SPERM BANKASI

ERKEKLER İÇİN İLK DOĞUM KONTROL AŞISI

‘UZAYDA DOĞAN İLK ÇOCUK BİR RUS OLACAK’