Home UZAYRAZZİ “GELENLER UZAYLILARDI AMA BEN HİÇ KORKMADIM”
UZAYRAZZİ - 9 Mart 2020

“GELENLER UZAYLILARDI AMA BEN HİÇ KORKMADIM”

Finlandiyalı fotoğraf sanatçısı "UFO merkezi" dediği kentindeki insanlarla 'gizemli ışıkları' konuştu, fotoğrafladı, bir kitap yayımladı.

Maria Lax… Finlandiya’da doğup büyüyen, Londra’da yaşayan bir fotoğraf sanatçısı. ‘Some Kind Of Heavenly Fire’ isimli bir fotoğraf kitabı yayımladı. İngiltere’de oldukça ilgi gören kitap bir UFO projesi! Doğup büyüdüğü kentte insanların UFO gördüklerini büyükbabası sayesinde öğrenen Maria Lax, doğruca Finlandiya’nın yolunu tuttu; insanlarla röportajlar yapıp, fotoğraflar çekti. Maria Lax, ilginç kitabının öyküsünün Guardian Gazetesi’ne anlattı:

“1960’LARDA UFOLARIN MERKEZİYMİŞ”

“Finlandiya’nın kuzeyindeki küçük bir kentten geldim. Herkes bizim bölgeyi 1960’ların UFO merkezi olarak bilir. Büyükbabamın UFO’larla ilgili kitabını okuyana kadar bizim kentin doğaüstü olayların merkezi olduğunu bilmiyordum. Kitabı okuduktan sonra sorularım oldu. Ama demans hastasıydı. O yüzden cevaplayamazdı. O nedenle benim kentime dönüp ‘gizemli ışıklar’ görenleri bulmam ve onlarla konuşmam lazımdı.”

“Büyükbabam, UFO görenleri ve gördükleri yerleri not etmişti. Bahsettiği yerler çocukluğumdan beri bildiğim yerlerdi. Projem dahilinde birçok kişiyle röportaj yaptım. Hepsinin iddiaları birbirini destekliyordu. Araçları takip eden rengarenk ışıklar, eve yürüyenlerin arkasından gelen ışıklar… Rengarenk… Ve bir anda gökyüzüne doğru uçup kaybolan ışıklar…”

“UYKUDAN KALDIRIP YOK OLAN IŞIKLAR”

“Bazı ışıklar o kuvvetliymiş ki insanları uykularından uyandırmış. Sonra da iz bırakmadan yok olup gitmiş bu ışıklar. Bölgemizdeki ilk UFO deneyimi 1920’lerde olmuş. Ama tabi ‘Biz deli derler’ diyerek gören insanlar deneyimlerini sır olarak saklamış. Zaman geçtikçe, bizimkiler özgürleşip açık açık anlatmaya başlamış.”

“Görüştüğüm bir kişi ‘Bir gece uyandım. Oda rengarenk ışıklara bürünmüştü. Gelenler uzaylılardı ama ben hiç korkmadım. Bana zarar vermek istemediklerini biliyordum’ dedi. Bazıları da ‘Garip ışıklar bizi umutlandırıyordu. Çünkü bizi unutmadıklarını gösteriyorlardı’ diyerek ilginç bir açıdan bakıyordu.”

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: JOHN LENNON, UFO’YU GÖRDÜ VE ŞARKIYI YAZDI!