Home UZAYRAZZİ GÖBEKLİTEPE’DEKİ DİKİLİTAŞLAR UZAYLILARI MI YANSITIYOR?
UZAYRAZZİ - 2 Ocak 2020

GÖBEKLİTEPE’DEKİ DİKİLİTAŞLAR UZAYLILARI MI YANSITIYOR?

Gazeteci Doğan Satmış'ın "50 Maddede Göbeklitepe ve Sırları" kitabı çıktı. 17. madde ilginç: 'Dikilitaşlar uzaylıları yansıtıyor olabilir mi?'

Bir İşsizin Günlüğü, Gaye, Survivor, Mina kitaplarının yazarı Doğan Satmış’ın yeni kitabı Karakarga yayınlarından çıktı: “50 Maddede Göbeklitepe ve Sırları.” Kitap, dünyanın bilinen en eski kült yapılar topluluğu olan Şanlıurfa’daki Göbeklitepe’yi 50 ayrı konu başlığında inceliyor. O konu başlıklarından biri de uzaylılarla ilgili… Doğan Satmış “Dikilitaşlar uzaylıları veya kadın ve erkeği yansıtıyor olabilir mi?” başlıklı maddede Göbeklitepe’yi ortaya çıkartan Prof. Klaus Schmidt’in 2010’daki bir makalesine yer veriyor:

‘DOĞAÜSTÜ VARLIKLAR GİBİ GÖRÜLÜYOR’

“T biçimindeki sütunların antropomorfik (insan biçiminde) bir kimliğe sahip oldukları açıktır. Kim bunlar? Yüzleri tasvir edilmediğinden Göbeklitepe’de bugüne kadar bilinmeyen amaçlar için toplanan varlıklar, başka bir dünyadan kişisel olmayan doğaüstü varlıklar gibi görünüyor. Kimlikleri Göbeklitepe’de bulunan ve az ya da çok doğal olarak resmedilmiş insan kafalarından çok farklı.”

“Eğer Göbeklitepe insanları isteselerdi T dikilitaşları da rahatlıkla insan şeklinde çizebilirdi. Yüzsüz yapılan T heykeller, gizemli, meçhul bir gizlilik içinde kalıyor. T şekilleri başka bir dünyaya ait gibi görünüyor. Stilize edilmemiş heykellerin, kutsal kürenin koruyucularının rolüne sahip olduğu anlaşılıyor.”

‘BULAN KİŞİ BİLE BAŞKA DÜNYALARDAN DİYOR’

Doğan Satmış.

Doğan Satmış bu ilginç maddedeki uzaylılar bölümüne “Görüldüğü gibi bizzat Göbeklitepe’yi bulan kişi bile, T dikilitaşları için ‘başka dünyalardan’ diye söz ediyor” diye noktayı koyuyor.

Spacemag Türkiye olarak insanlık tarihinin sıfır noktası olarak görülen Göbeklitepe’yle ilgili bu kitabı tüm okurlarımıza tavsiye ediyoruz.

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: İLK DÜNYALILAR PATLAMAYI GÖRDÜ!

“UZAYLILAR BELKİ DİNOZORLAR DÖNEMİNDE GELİP GİTTİ”

MEHMET AÇAR’DAN EN İYİ UZAY FİLMLERİ TAVSİYESİ