Home UZAYRAZZİ GÖKTEKİ ÇAKIL TAŞI
UZAYRAZZİ - 27 Şubat 2020

GÖKTEKİ ÇAKIL TAŞI

Isaac Asimov’un eminim ki her bilim kurgu severin gönlündeki yeri bir başkadır.

Isaac Asimov’un eminim ki her bilim kurgu severin gönlündeki yeri bir başkadır. Sonuç olarak Vakıf Serisi ve Robot serileri ile birlikte neredeyse hayatı boyunca 500 tane kadar eser vermiş bir yazardan bahsediyoruz.

Kitabın konusu kısaca aşağıdaki gibi:

1950’li yılların başında, daha sonra en şöhretli serileri Vakıf ve Robot’a öncülük edecek Gelecek Tarihi öykülerini yazdıktan hemen sonra Isaac Asimov ilk romanlarını kaleme aldı. Artık hem okurlara hem de yayıncılık dünyasına kendini kabul ettirmiş büyük ustanın neredeyse tüm külliyatına egemen olan Galaktik İmparatorluk evreninin ilk uzun kurguları da böylece ortaya çıktı. Nükleer felaketin Dünya’yı yerle bir etmesinden binlerce yıl sonrasını anlatan Galaktik İmparatorluk Serisi insanlığın, Galaktik medeniyet ve ilk Galaktik İmparatorluk’un doğuşuna uzanan yolculuğunun başlangıcı.

1949 yılında Joseph Schwartz, emekli, mutlu bir terziydi. Sonra bir anda kendini bambaşka bir zamanda buldu. Artık ilk Galaktik İmparatorluk’un en şaşaalı döneminde, Dünya’da çaresiz bir yabancıydı. Üstelik Dünya, galaksinin varoşu olarak görülüyordu, gökyüzünde bir çakıl taşıydı ve İmparatorluk’un 200 milyon gezegeni tarafından nefret edilen bir yerdi. Çünkü hiç kimse Dünya’nın, insanlığın doğduğu yer olduğuna inanmak istemiyordu. Joseph Schwartz, topraklarının çoğunun radyoaktiviteyle mahvolduğu, altmış yaşını aşan herkesin ötanazi yapmaya zorlandığı bu yoksul Dünya’da fena bir maceraya atılacaktı.
Bir de şu sorun vardı tabii: Joseph Schwartz altmış iki yaşındaydı.

 Açıkçası Asimov’un en parlak kitaplarından biri olmasa da Vakıf serinin evreninde geçmesi ve yine Vakıf serisinde yüzeysel olarak tarif edilen Dünya’nın durumunu detaylı bir şekilde aktarmasıyla bana okudugum süre boyunca keyif verdi diyebilirim.

Ama ne yazık ki  karakter sayısı ve gelişimi ile olay kurgusu sanki bana daha çok kısa hikaye okuyormuş havası verdi.

Sözün özü;  Asimov’u seviyorsanız  bu kitabı vakıf serisinde gerçekten merak ettiğiniz bir boşluğu doldurması açısınıdan okunabilir ama Asimov’a başlamak için doğru bir nokta olduğuna inanmıyorum.

Volkan’ın Notu:

6,5/10

Fotoğraf: Twitter

BAĞLANTILI HABERLER:

PLÜTON’DA BUZDA İZ BIRAKAN SALYANYOZ!

“TÜRKİYE YÜKSEK RİSK TAŞIYAN ÜLKELER ARASINDA”

SONUNDA 20 DOLARLIK KAPAKLI TELEFONU BIRAKTI, iPHONE’A GEÇTİ!