Home UZAYRAZZİ “İLK UZAY BEBEĞİ 12 YIL İÇİNDE DOĞACAK”
UZAYRAZZİ - 16 Ekim 2019

“İLK UZAY BEBEĞİ 12 YIL İÇİNDE DOĞACAK”

İnternette kurulan ilk uzay ülkesi Asgardia'nın kongresinde konuşan Dr. Egbert Edelbroek "Uzaydaki ilk bebek 2031'de doğacak" dedi.

Start-up’ın ismi SpaceBorn United… Kurucusu ve CEO’su Dr. Egbert Edelbroek… Uzayda üreme üzerine çalışmalar yapan SpaceBorn United’ın CEO’su Dr. Egbert Edelbroek, 2016’da kurulan tarihin ilk uzay ülkesi Asgardia‘nın Almanya’daki kongresinde konuştu, dünya basınına manşet oldu. Dr. Egbert Edelbroek “Uzaydaki ilk bebek 12 yıl içinde doğacak” dedi ve ekledi:

“ALÇAK DÜNYA YÖRÜNGESİNDE DOĞURACAK”

Dr. Egbert Edelbroek
  • “Hamilelik süreci Dünya’da yaşanacak. Doğum yaklaştığında uzaya 24 ya da 36 saatlik uçuşlar yapılacak. Kadın, yörüngede doğumu yapıp, bebeğiyle Dünya’ya dönecek.”
  • “Bu doğum, 2031 gibi gerçekleşecek. Doğum, alçak Dünya yörüngesinde gerçekleşecek.” (Alçak Dünya yörüngesi 2000 kilometre ve altı anlamına geliyor.)
  • “Bu bir planlama işi… Diyelim bir hamileyi uzaya göndereceğiz. Ancak o günkü hava durumu buna uygun değil ve gönderemedik… İşte bu riskten dolayı, bir hamile ile çalışmayacağız. Bu doğumu gerçekleştirmek isteyen kadınlarla çalışacağız.”
  • “Belki bu sayı 30 olacak. Neden 12 yıl diye soracaksanız da… Cevabım şu… Önce uzay turizmi gelişecek. Ardından buna yatırımlar beklenecek, yapılacak… Bu tabii ki zaman alacak.”
  • “Yaptığımız ön araştırmalara göre şunu söyleyebilirim… Uzayda doğumda yaşanacak riskin Dünya’daki doğumdan farkı yok.”

BAĞLANTILI HABER: VİDEO: UZAYDA 197 GÜN KALDI, DÜNYA’DA YÜRÜYEMEDİ

1997 DENEYİNDE FARELER UZAYDA DOĞURDU

Bugüne kadar uzayda doğum sadece 1997 yılında gözlemlendi. NASA deneyinde uzaya götürülen hamile farelerin başarılı şekilde doğum yaptığı görüldü. Geçtiğimiz Haziran ayında da bir Rus yetkili uzayda doğacak ilk bebeğin Rus olacağına dikkat çekmişti.

BAĞLANTILI HABER: ‘UZAYDA DOĞAN İLK ÇOCUK BİR RUS OLACAK’

ASGARDİA NEDİR?

12 Ekim 2016’da Igor Ashurbeyli tarafından kurulmuş bir uzay ulusudur. İnternet sitesi üzerinden vatandaşlık başvurusu almaktadır, mevcutta başvuru 573 bini geçmiştir. Türkiye’den 50 bin başvuru yapılmıştır; Türkiye, Çin ve ABD’den sonra başvuru yapılan üçüncü ülkedir.

Logosunda Antik Mısır Tanrıçalarından Horus’a atfedilen Ra’nın Gözü ve altı köşeli bir yıldızı veya bir papatyayı andıran görseller bulundurmaktadır.

VATANDAŞLI BEDELİ YILLIK 100 EURO!

Asgardia vatandaşları, vatandaşlık haklarını sürdürebilmek için yıllık 100 Euro ödemek zorundadır. Asgardia Parlamentosu Başkanı Lembit Öpik “Vatandaşlık ücretine katkıda bulunmanız, evrende gezegenimizin ötesine yeni ufuklara ulaştığımızda, insanlığın bir sonraki macerasının tarihini aktif olarak inşa eden o elit topluluğun bir parçası olduğunuzu gösterir” diyerek bu fiyatı savunmuştur.

Fotoğraflar: Freepik, SpaceLifeOrigin

BAĞLANTILI HABER: SOKAK RÖPORTAJI: “MARS’A ESKİ EŞİMİ GÖNDERİRDİM, BETER OLSUN, ÖLSÜN AÇLIKTAN”