Home UZAYRAZZİ İNGİLİZLER, İKİ YILA UZAYDA FİLM STÜDYOSU KURACAK
UZAYRAZZİ - 23 Ocak 2022

İNGİLİZLER, İKİ YILA UZAYDA FİLM STÜDYOSU KURACAK

İngiliz uzay şirketi Space Entertainment Enterprise (SEE), 2024’te aktörlerin ve içerik üreticilerinin çekim yapabileceği Dünya’nın ilk film ve eğlence stüdyosunu Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (ISS) açmaya planladığını açıkladı.

SEE, plan kapsamında UUİ’de film, spor etkinlikleri ve ayrıca sosyal medya fenomenleri gibi içerik üreticilerine çekimlerini yapabilecekleri stüdyolar sağlanacağını ifade etti.

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: LinkedIN, FACEBOOK, PİNTEREST

Yeryüzünden yaklaşık 403 kilometre yukarıda Dünya yörüngesinde kurulacak olan stüdyoda, spor etkinlikleri, TV şovları, filmler ve canlı yayınların yapılması bekleniyor. Uzaya film stüdyosu kurma hedefini gerçekleştirmek için görevlendirilen modül, SEE-1 olarak adlandırılacak ve Axiom Station adlı yeni bir ticari uzantı olarak UUİ’na yerleştirilecek.

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: TWİTTER, instagram, YOUTUBE

Konuyla ilgili açıklamada bulunan SEE şirketinin kurucuları Dmitry ve Elena Lesnevsky, “SEE-1, insanlığın farklı bir alana taşınması ve uzayda heyecan verici yeni bir bölüme başlaması için inanılmaz bir fırsat. Yeni bir üretim dünyasını ortaya çıkaracak, yenilikçi altyapıyla dolu bir mekanda sınırsız eğlence olanakları için benzersiz ve erişilebilir bir yuva sağlayacak” dedi.

BAĞLANTILI HABER: BİLGİSAYAR OYUNLARINDAN UYARLANAN FİLM VE DİZİLER

Kurucular, “Dünya lideri Axiom Space’in bu son teknoloji devrim niteliğindeki tesisi inşa etmesiyle SEE-1, 2 trilyon dolarlık küresel eğlence endüstrisinin Dünya yörüngesine genişlemesini sağlayacak” ifadelerini kullandı.

BAĞLANTILI HABER: TOM CRUISE’A ASTRONOT UYARISI: “UZAYIN ŞAKASI YOK”

Şirket, daha önce Hollywood aktörü Tom Cruise’un başrolünde olacağı uzayda bir film çekme planlarının olduğunu açıklamıştı. Cruise’un yıl içinde UUİ’ye seyahat etmesi bekleniyor.

Uzaydaki ilk film 2022’de vizyonda

Öte yandan, uzayda film çekme hedefine ilk kez bir Rus uzay filmi ekibi ulaştı. 2021’de Rus aktris Yulia Peresild ve film yönetmeni Klim Shipenko, uzayda yapılan ilk filmi çekerek UUİ’de 12 gün geçirdi. “Zorluk” anlamına gelen “The Challenge” filmi, yerçekimsiz ortamda ameliyat yapmak için UUİ’ye giden bir kalp cerrahının hikayesini anlatıyor. Filmin 2022’de gösterime girmesi planlanıyor.

BAĞLANTILI HABER: İŞTE UZAYDA ÇEKİLEN İLK KURMACA KISA FİLM