Home UZAYRAZZİ İŞKENCECİNİN GÖLGESİ: BİLİM KURGU VE FANTAZYA
UZAYRAZZİ - 5 Temmuz 2020

İŞKENCECİNİN GÖLGESİ: BİLİM KURGU VE FANTAZYA

Bilim kurgu yazarımız Volkan Güven bu hafta Gene Wolfe'un Yeni Güneş Kitabı serisinin ilk eseri olan İşkencecinin Gölgesi'ni yazdı.

Merhaba değerli okuyucular yine bir kitap incelemesiyle daha karşınızdayım. Bu yazımda İthaki yayınlarından çıkmış olan ve bilim kurgu ve fantazya türünün güzel bir örneği olan “İşkencecinin Gölgesi” kitabını inceleyeceğim.

İşkenceciler Loncası

Önce her zamanki gibi kitabın özetine kısaca bir göz atalım:

Kitap kapağı.

Günümüzden yüz binlerce yıl sonrası. Ancak öyle bir gelecek ki geçmişten farkı yok. Bugüne ait kültür ve olaylar artık bir anı bile değil. Gezegen beklenmedik ve gizemli biçimlerde değişimler geçirmiş. Güneş’in ömrünün sonu gelmiş, sönmekte.

“Serinin ilk kitabı İşkencecinin Gölgesi’nde, artık Urth adıyla bilinen gezegende, İşkenceciler Loncası’nın bir çırağıyken kurbanına merhamet ederek mesleki günahların en büyüğünü işleyen genç Severian’ın sürgüne gönderilmesi, destansı hikâyesinin sadece başlangıcıydı.

Büyünün ve bilimin iç içe geçtiği ve artık birbirinden ayrılamadığı bu gizemlerle dolu yolculukta tarih ile gelecek, yalan ile gerçek birbirine karışırken değişmeyen, değişmediğini iddia eden tek kişi ise kusursuz hafızasıyla ve kadim kılıcı Terminus Est’le Severian olacaktır.”

Gene Wolfe’un 1980 yılında yayınlanan İşkencecinin Gölgesi kitabı gerçekten kayda değer bir klasik ve dört kitaplık “Yeni Güneş’in Kitabı” serisinin başlangıcı.  İlk kitap gayet hızlı bir başlangıç yapıp meşhur çırağımız Severian’ın daha sonra yolunun kesişeceği kişi ve gruplarla kısa bir aksiyona sokmakta. Bu bölümünün devamının  ise  daha ziyade işkenceciler loncasının adetleri, günlük hayat ve Severian’ın iç dünyası üzerinde durduğunu ve kitabın ne yazık ki en sıkıcı bölümleri olduğunu söyleyebilirim.

Fakaaaat; gelgelelim gelişme kısmı gerçekten tam gaz giden bir roller coaster edasıyla beklenmedik bir biçimde sayfaları hızla çevirmenize ve kitabın sonunu merak etmenize sebep oluyor.

Terminus Est

Açıkçası kitabın dili ve anlatma şeklinin garibime gittiği tarafları olsa da karakter zenginliği, detaylı tanımlamaları, yarattığı dünya ve olay örgüsü gerçekten sizi içine almakta. Bu kitabı okuduktan sonra kesinlikle kayda değer ve çok özenilmiş bir eser ile baş başa olduğunuzu hissediyorsunuz.

Sonuç olarak biraz sabır ve vakit isteyen ama kesinlikle buna değen bir kitap ile karşı karşıyayız. Kesinlikle bir şans verin derim.

Gene Wolfe (1931-2019).

Volkan’ın Notu:

8/10

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: ROSEWATER-İSTİLA (WORMWOOD ÜÇLEMESİ)

KORKU AKLIN KATİLİDİR – ÇÖL GEZEGENİ DUNE

2023’TE İNTERNETE BAĞLI CİHAZ SAYISI 49 MİLYARI BULACAK

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: LinkedIN, FACEBOOK, PİNTEREST, TWİTTER, instagram, YOUTUBE