Home UZAYRAZZİ İŞTE UZAYDA ÇEKİLEN İLK KURMACA KISA FİLM
UZAYRAZZİ - 5 Mayıs 2020

İŞTE UZAYDA ÇEKİLEN İLK KURMACA KISA FİLM

Ama uyaralım. Berbat! İsmi Apogee Of Fear... NASA astronotu Owen Garriott'ın oğlu olan video oyunu geliştiricisi Richard Garriot çekti.

‘Uzay insanı’ Elon Musk ile aktör Tom Cruise’un birlikte uzayda kurmaca film çekeceği haberinin ardından hemen herkes aynı soruyu sordu: “Uzayda hiç film çekildi mi?” Kısa yanıt: “Evet.” Uzun yanıt: “Kurmaca film değillerdi, hepsi Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA’nın desteğiyle çekilen belgesellerdi.” Kurmaca olarak sadece 1 kısa film çekildi.

BAĞLANTILI HABER: ELON MUSK İLE TOM CRUISE’DAN UZAYDA ÇEKİLECEK İLK KURMACA FİLM GELİYOR

Richard Garriott.

İsmi Apogee Of Fear. (Korku Apsisi) Apsis, özetle bir gök cisminin yörüngesinin, yeryüzünden en uzak noktasıdır… Manşetteki videoyu tıklayıp filmi izleyebilirsiniz. Dost acı söyler, berbat! Filmi çeken kişi, NASA astronotu Owen Garriott’ın oğlu olan video oyunu geliştiricisi Richard Garriot… Ultima serisini üreten ve şirketini Origin Systems’a satarak servet edinen Richard Garriot, 30 milyon dolar ödeyerek Soyuz uzay mekiğiyle Uluslararası Uzay İstasyonu’na gitti.

“NASA İZİN VERMEZ” İDDİASI

BAĞLANTILI HABER: HOLLYWOOD, NEDEN UZAY VE ASTRONOT FİLMLERİ ÇEKİYOR?

8 ay eğitim aldıktan sonra uzay turisti olan Richard Garriot, istasyonda “eldeki astronot-aktörlerle” istasyonda yaşanan oksijen kriziyle ilgili Apogee Of Fear’ı çekti. Uzayda kurmaca film çekmek için kimse girişimde bulunmadı mı? Bulundu: James Cameron ve Colin Trevorrow çok istedi… Ama olmadı. Neden mi? Eski NASA astronotu Marsha Ivins bunun nedenini çok güzel özetliyor: “NASA, UUİ’na set olarak bakmaz. Orası bir laboratuvar ve NASA da oradaki çalışmalara bilimsel bakıyor, sinema gözüyle değil.”

BAĞLANTILI HABER: ÇOCUKLARINIZA KEYİFLE İZLETTİREBİLECEĞİNİZ 7 UZAY FİLMİ

NASA, film çekimine el verdi. Ama yukarıda da yazdığımız gibi… Bunların hepsi belgeseldi: A Beautiful Planet, Space Station 3D, Hubble… Bakalım NASA, Elon Musk ile Tom Cruise’a izin verecek mi? Çünkü 5 uzay görevine katılan Marsha Ivins’ın da değindiği gibi, UUİ’na sadece Tom Cruise gitmeyecek… Yönetmeni, görüntü yönetmeni, kameramanı, ışıkçısı, set amiri… Liste uzar da uzar…

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: TWİTTER, instagram, YOUTUBELinkedIN, FACEBOOK, PİNTEREST