Home UZAYRAZZİ -KATİLBOT GÜNLÜKLERİ-
UZAYRAZZİ - 20 Kasım 2019

-KATİLBOT GÜNLÜKLERİ-

Yazarımız Volkan Güven'den bilim kurgu severlere yeni öneri... Mottosu: 'Kalpsiz bir ölüm makinesi olarak tam bir başarısızlık abidesiydim.'

Anahtar Kelimeler: Cycborg, yapay zeka, bilinç
“Katilbotlar elektrikli koyun düşler mi?”
Katilbot Günlükleri: Tüm Sistemler Çöktü
Katilbot günlükleri benim için bilim kurgu romanlarının uzun olması gerektiği düşüncesini yıkan bir kısa hikayeler serisi oldu diyebilirim.
Ara ara belirli kitap sitelerinden, özellikle “İthaki yayınevinin bilim kurgu serisinde yeni kitaplar çıkmış mı?” diye kontrol ederken kapağıyla dikkatimi çekmişti (Evet, itiraf ediyorum kapak benim için önemli).
Kitap elime ulaştığında sadece 124 sayfa olması da sipariş verirken dikkat etmediğim için ayrıca sürpriz oldu. Tam ufak çaplı bir hayalkırıklığına teslim olacakken, “Başa gelen çekilir” deyip okumaya koyuldum.
Kitabımızın konusu kısaca aşağıdaki gibi:
“Kalpsiz bir ölüm makinesi olarak tam bir başarısızlık abidesiydim.”
Uzay araştırmalarının kurumsallaştığı bir gelecekte, araştırmalarda kullanılacak tüm malzemelerin Şirket’ten kiralanması gerekmektedir. Buna, araştırma yapacağınız gezegene gitmek için kullandığınız uzay gemisinden,  sizi koruması için gönderilen GüvBirim androidi de dahil.
Uzak bir gezegende, yüzey testi yapan bir grup bilim insanına da kendine “Katilbot” diyen ve kendi idari modülünü hack’lediği için bilinç kazanmış bir GüvBirim androidi kiralanmıştır. İnsanlardan çekinen ve dikkatleri üzerine çekmek istemeyen ‘Katilbot’un tek yapmak istediği görevini başarıyla yerine getirip insanların onu rahat bırakmasıdır…
Katilbot Günlükleri: Yapay Koşullanma
Aslında kitap her ne kadar klasik bilinç kazanmış ve insan olmak isteyen robot temasıyla başlar gibi yapsa da  bence bu seriyi diğerlerinden farklı kılan şey bilinç kazanan ‘Katilbot’un yalnız kalma ve geçmişini öğrenme isteği ile insanların dikkatini çekmemek için girdiği tatlı mücadele olduğunu söyleyebiliriz.

TAM YOLDA OKUNACAK TÜRDEN

Açıkçası yazarı bu kadar az sayfada bu kadar tatminkar ve keyifli bir roman yazması hoş bir sürpriz oldu, özellikle başarılı bir çeviri ve güzel kapak tasarımı da eklenince… tam yolda okuyacağınız veya çantanızda bulunup canınız sıkıldığında çıkartıp okuyacağınız tarzda bir kitap olmuş diyebilirim. Son olarak İthaki yayınlarından dört kitaplık serinin üç kitabının basıldığının ve seri bittikten sonra Mayıs 2020 tarihinde Katilbot’un romanının yayınlanacağı bilgisini de buradan vermiş olayım.