Home UZAYRAZZİ KORKU AKLIN KATİLİDİR – ÇÖL GEZEGENİ DUNE
UZAYRAZZİ - 29 Ocak 2020

KORKU AKLIN KATİLİDİR – ÇÖL GEZEGENİ DUNE

Bilim kurgu yazarımız Volkan Güven, bu hafta 10 üzerinden 10 verdiği 6 kitaplık Dune serisini kaleme aldı.

Dune… Kapak…

Din, siyaset, ekonomi, felsefe, liderlik, sosyoloji, felsefe, psikolojiyi içinde barındıran inanılmaz bir evren. Böyle ince düşünülmüş detaylı bir oluşumu nasıl anlatabileceğimi gerçekten bilemiyorum değerli okurlar.

İsterseniz önce biraz seri hakında genel bilgiler vereyim. 6 kitaplık serinin ilk kitabı olan Dune serisi…

Orijinal seri aşağıdaki kitaplardan oluşur:

  1. Çöl Gezegeni Dune (Dune, Desert Planet)
  2. Dune Mesihi (Dune Messiah)
  3. Dune’un Çocukları (Children of Dune)
  4. Dune’un İmparator Tanrısı (God Emperor of Dune)
  5. Dune Sapkınları (Heretics of Dune)
  6. Dune Rahibeler Meclisi (Chapterhouse: Dune)

“Yüzüklerin Efendisi ile kıyaslanabilecek tek şaheser kurgu romandır.”

-Arthur C. Clarke

Serinin ilk kitabı olan Çöl Gezegeni Dune 1965, son kitabı olan Dune Rahibeler Meclisi ise 1984 yılında yayımlanır. Frank Herbert’in 1986 yılında ölümü ile üzerinde çalışılan 7’nci Dune kitabı tamamlanamaz.

Serinin yazarı Frank Herbert. (Fotoğraf: Vikipedi)

Seri derinliği inanılmaz derin olmasıyla beraber  evrenin yapısıyla sizi ilk oturuşta kendisine çeker. Bilim kurgu ile yeni tanışanlar için belki biraz ağır sayılabilse de insanın kendisini zorlamasına kesinlikle değecek bir eserdir.

Roman Melaj (Baharat) isimli evrenin en değerli maddesi etrafında kurgulanmaktadır. Bu evrende bir çok güç odağı bulunmaktadır; Soylu aileler, Padişah İmparator, Uzay Loncası ve Bene Geserrit rahibeliği arasında sonu gelmez bir ittifak ve entrika ağı söz konusudur.

-BAHARAT’I KONTROL EDEN EVRENİ KONTROL EDER…

Her ne kadar herkesin odağında  olsa da tüm amaç evrende sadece Dune gezegeninde olan baharat’ı ele geçirmek değildir. Bene Gesseritlerin planları bunun çok daha ötesine erişmektedir.

Kitap Atreides Hanedanlığı’nın varisi Paul Atreides etrafında geçse de aslında her klan ve karakter kendi önemine ve karakterine sahiptir. Özellikle bu kadar geniş odaklı bir evren oluşmasında belkide en büyük etkenlerden birisi de budur.

-BİR ŞEYİ YOK EDEBİLEN İNSAN ONU KONTROL EDER…

Kitap Atreides Hanedanı’nın Dune gezegenindeki baharat rezervlerini işletmesi için Padişah İmparator tarafından görevlendirilmesiyle başlar.  İçinde büyük bir tuzak barındırdığı neredeyse kesin olan bu olay aslında evrenin kaderini değiştirecek sarsıntılara neden olacaktır.

Volkan’ın Notu:

10/10

YAZARIMIZIN BAĞLANTILI DİĞER YAZILARI: KAPLAN! KAPLAN!

YAŞLI ADAMIN SAVAŞI

TRANSHÜMANİZM HAKKINDA BİR ROMAN