Home UZAYRAZZİ KORKU FİLMİ GİBİ ASTRONOT UYKUSU!
UZAYRAZZİ - 4 Kasım 2019

KORKU FİLMİ GİBİ ASTRONOT UYKUSU!

NASA'nın yayınladığı videoda 5 astronotun elleri havada uyuduğu görülüyor. 'Korku filmi'ni andıran kareler, sosyal medyada günün konusu oldu.

Bu fotoğraflar bir korku filminden alınma değil… Havada asılı duranlar da korku filmlerinin olmazsa olmazları olan hunharca öldürülmüş insanlar değil, uzayda uyuyan astronotlar. 5 astronotun eller havada ‘uyku keyfi’ni BBC World‘ün haber spikerlerinden Lewis Vaughan Jones, Twitter’da paylaştı.

“DÜŞÜNDÜĞÜMDEN DE KORKUNÇMUŞ”

Kısa videoda 5 astronotun uyuması görülüyor. Ancak hiçbiri ‘normal’ uyumuyor! Havada askıdaymış gibi duran ilk iki astronot, sanki ayakta uyuyakalmış gibi görünüyor. Biri beyaz bir kılıfın içinde dururken, ellerinin kılıf fermuarının içinde sıkışmış gibi durması dikkat çekiyor.

Beyaz uyku kılıfındaki astronot, iki elini fermuarın iç tarafına sıkıştırmış.
Korku filmi değil. Astronotlar uyuyor!
Gariplik bitti mi? Hayır! Henüz değil… Çünkü en son 5’inci astronotu görüyoruz. Elleri havada iki astronottan daha aşağıda, o da yatar pozisyonda uyuyor. Ancak o da aşağıda olmasına rağmen yerde değil, birkaç karış havada…
Yerde değil… Birkaç karış hava… Sırt üstü yatmış. Bağlı… O da bir garip uyuyor…
BBC’den Lewis Vaughan Jones bu görüntüleri sosyal medyaya şu açıklamayla verdi: “Daha önce astronotların hiç böyle uyuduklarını görmemiştim. Bu düşündüğümden de korkunçmuş.”
Tabii video böyle olunca, Twitter kullanıcıları da yorumlarında coştu:

ASTRONOTLAR KAÇ SAAT UYUYOR?

“Bunlar hep ışıklar açık mı uyurlar?”
“Ben asansöre bindiğimde klostrofobik oluyorum. Bunlar aylarca orada nasıl duruyorlar?”
“Ben de böyle uyumak istiyorum.”
Peki astronotların uyku sistemi nasıl? UUİ’ndaki astronotlar 24 saatte 16 gün doğumu ve batımı görüyor. Her astronot için bir uyku tulumu bulunuyor. Astronotlar genel olarak 8’er saat uyurlar.

ESA: “HORLAYAN ASTRONOTLAR DA DUYDUK!”

Astronotlar uyanmak için ya saat kurarlar ya da saat ayarlı müzik sistemine başvururlar. Avrupa Uzay Ajansı ESA şu açıklamayı yaptı: “Rüya hatta kabus gördüklerini söyleyen astronotlar oldu. Bazılarının horladığını da söyleyebiliriz.”
Fotoğraflar: Twitter