Home UZAYRAZZİ KORONAVİRÜSLE SAVAŞTA KADIN LİDERLERİN BAŞARISI
UZAYRAZZİ - 26 Nisan 2020

KORONAVİRÜSLE SAVAŞTA KADIN LİDERLERİN BAŞARISI

Kadınlar Dünya'da şu anda 18 ülkeyi yönetiyor. 545 milyon insana liderlik yapıyorlar. Koronavirüs pandemisi süresince çok iyi iş çıkardılar.

Bir kriz var, liderler panikte, peki bu karmaşada örnek lider özelliklerini en başarılı kimler sergiledi? Bu liderler pandemi ile başa çıkmada nasıl daha başarılı oldu? 

Dünya’nın farklı bölgelerinde, farklı kültürlerin liderleri bunlar ve iki ortak özellikleri var: Biri kadın olmaları ve diğeri insanlık için bu unutulmayacak dönemde nasıl etkili liderlik yapılır dersi vermeleri. Kimileri onların çabalarını kötülercesine küçük ülkelere liderlik kolay dedi ama sadece küçük ülke liderleriyle kalmadı liste. Uzadı…

İzlanda, Tayvan, Almanya, Yeni Zelanda, Finlandiya, Norveç, Danimarka… ile başladı.

18 ÜLKEDE 545 MİLYONU YÖNETİYORLAR

Kadınlar Dünya’da şu anda 18 ülkeyi yönetiyor. 545 milyon insana liderlik yapıyorlar. Pandemi süresince bu insanları ön plana alıp kararlarını ona göre aldılar. Dürüst, hızlı/erken, ciddi ve biraz da anaç yaklaştılar belki de.

Kriz yönetiminden alınacak derslerden bahseden birçok blog bu kadınlardan bahsediyor ve yenilerini ekliyor.

Liste Singapur, Bangladeş, Nepal, Gürcistan, Etiyopya, Bolivya, Hong Kong, Namibya… liderleri ile devam etti.

“HERKESİN İYİ YANLARINI…”

Etiyopya Başkanı Sahle-Work Zewde, Singapur’un ilk kadın Cumhurbaşkanı Halima Yacob ve 3 erkek ve 2 kadın liderden oluşan bir grupla birleşip Financial Times’da Küresel İşbirliği ile ilgili ortak bir yazı yazmak için görüştüler.

 “İşbirliği ve bilgi alışverişini engelleyip aksatacak duvarları yıkarak Covid-19’u kontrol altına alıp en etkili şekilde mücadele edebiliriz. Bu tür krizler insanların hem iyi hem kötü yanlarını gösterir, biz lider olarak bu süreçte herkesin  iyi yanlarını ortaya çıkarmakla sorumluyuz” dediler. 

Politik ve ekonomik sistemlerde eşitliğin dengelenmesi için bu başarılı kadınların yaptığı işlerden örnek alınmalı, hele kurtulmaya çalıştığımız bu Covid kabusunu kontrol altında tutmayı başarabilmişlerse!

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: BİLİMDE KADIN DİZİSİ-1: DÜNYA’NIN HAVASI ONDAN SORULUR

BİLİMDE KADIN-2: DÜNYA’YI KORUYAN KADIN

NEDEN NOBEL BİLİM ÖDÜLÜ’NÜ KAZANAN KADIN SAYISI AZDIR?